Czym jest dereń biały i jak go uprawiać?

Czym jest dereń biały i jak go uprawiać?

Dereń biały, to gatunek krzewu, który dobrze uprawia się na naszych terenach. Gdy zdecydujemy się na jego hodowlę w ogrodzie, musimy wziąć pod uwagę to, że roślina ta, potrzebuje sporej ilości miejsca, gdyż dereń rozrasta się szeroko, dzięki pokładającym się, gęstym gałęziom, które ukorzeniają się również w ziemi.

Jeśli posadzimy kilka krzewów obok z siebie, możemy spodziewać się, że z upływem czasu utworzą one gęsty, kępiasty żywopłot. Aby do tego jednak doszło, krzew potrzebuje wolnej przestrzeni.

Dereń biały – wymagania, uprawa, odmiany i wygląd

Dereń biały, dorasta do wysokości od 2 do 3 metrów. Kwiaty krzewu, są lekko żółtawe i rosną w zwartej baladachochronie, która osiąga średnicę 5 cm.

Czas ich zakwitania, przypada na czerwiec i od tego momentu, kwiaty mogą pojawiać się na nowo, aż do samej jesieni. Następnie dereń biały owocuje, a pojawiające się na nim już w sierpniu owoce, przyjmują postać owalnych, sino-białych i lekko niebieskawych kuleczek. Nasz uwagę, zwracać mogą pędy i starsze gałęzie derenia. Ponieważ ich kolor, znacznie odbija się na tle otoczenia.

Szczególnie zimą, gdy gałęzie krzewu, przyjmują jaskrawoczerwony kolor i połyskują na tle panującej wokół szarości. Jesienią skolei, gałązki i pędy są czerwonofioletowe. Liście derenia białego, przyjmują jajowaty lub nieco eliptyczny kształt i opadają na zimę. Jednak dostępne są odmiany krzewu, w których to właśnie liście, pełnią główną funkcję ozdobną tej lubianej w Polsce, rośliny.

Dereń biały, najczęściej wykorzystuje się na żywopłoty, ale spotkać go można również jako osoby krzew, rosnący w przydomowych ogrodach lub w miejskich parkach. Jego odmiany, które dostępne są w sklepach ogrodniczych, to m.in.: Aurela, Sibirica, Variegata i Gouchaultii.

Więcej interesujących artykułów o roślinach przeczytasz na blogu https://magiaogrodow.pl/.