7 najciekawszych faktów na temat morza Bałtyckiego

7 najciekawszych faktów na temat morza Bałtyckiego

Morze Bałtyckie jako jedyne morze do jakiego ma dostęp Polska jest corocznym miejscem wypoczynku tysięcy Polaków, a także obcokrajowców.

Trudno byłoby znaleźć Polaka, który by choć raz go nie odwiedził. Jednak czy mimo tego wszystkiego możemy powiedzieć, że znamy polskie morze? Oto kilka ciekawostek o Bałtyku, których może dotąd nie znałeś:

Głębokość Morza Bałtyckiego

Jego maksymalna głębokość wynosi 459 m – jest to tzw. Głębia Landsort – gdy jego średnia wynosi zaledwie 52,3 m. Porównując tę wartość z innym europejskim akwenem, średnia głębokość Morza Czerwonego wynosi 1438 m.

Morze Bałtyckie – linia brzegowa

Wybrzeża Bałtyku są niezwykle malownicze nie tylko z bliska, lecz również gdy popatrzymy na przebieg linii brzegowych. Wynosi ona ponad 8 tys. km i składa się z wielu zatok, zalewów, mierzei, wysp oraz cieśnin.

Geneza morza Bałtyckiego

Morze Bałtyckie jest najmłodszym morzem w Europie. Powstało około 15 tys. lat temu na skutek topnienia lodowców, które to również ukształtowały nasz piękny kraj. Pozostałości lodowca możemy obserwować także na polskich plażach w postaciach od drobin piasku po wielkie głazy narzutowe.

Zasolenie morza Bałtyckiego

Wody słodkie obniżają zasolenie akwenu poprzez mieszanie się z wodami słonymi już się tam znajdującymi. Z powodu niewielkich rozmiarów polskiego morza widoczny jest u niego o wiele bardziej niż u innych mórz wpływ lądowych wód słodkich. Powoduje to, że Morze Bałtyckie znane jest jako najmniej zasolone morze na świecie. Średnie bowiem jego zasolenie wynosi około 7%.

Nadbałtyckie kraje

Trochę wbrew synonimicznej nazwy Bałtyku jaką jest polskie morze, dostęp do niego ma również kilka innych państw. Są to Dania, Niemcy, Rosja, Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia i Szwecja.

Piaszczyste plaże morza Bałtyckiego

Przechadzając się nad polskim morzem możemy doświadczyć miękkiego piasku pod stopami. Możemy się tym poszczycić, gdyż zaledwie 30% plaż na świecie jest piaszczysta.

Bursztyn w Morzu Bałtyckim

Dość znaną rozrywką na polskich plażach jest zbieranie bursztynu. Dzięki swojemu pięknemu wyglądowi jest niezwykle cenny. Po bałtyckie złoto już w starożytności wyprawiali się kupcy z całej Europy w tym też z ówczesnego Cesarstwa Rzymskiego.

źródło: https://www.sztutowo24.pl/ – portal regionalny o Sztutowie i polskim morzu