Jak zmieniające się przepisy dotyczące gospodarki wodnej wpływają na popularność zbiorników na wodę?
Zmieniające się uwarunkowania prawne dotyczące gospodarowania wodą znacząco wpływają na wzrost popularności ogrodowych zbiorników. Co ważne, dotyczy to zarówno sektora prywatnego, jak i publicznego. Dzięki tym regulacjom zarządzanie zasobami wodnymi jest efektywniejsze i prowadzi do zmniejszenia ich zużycia oraz ograniczenia wpływu zmian klimatycznych na gospodarkę.
Retencja wody – klucz do efektywniejszego zarządzania zasobami
Obowiązujące regulacje prawne coraz bardziej zachęcają do wprowadzenia rozwiązań umożliwiających retencję wody deszczowej. Dotyczą one najczęściej:
- programów dopłat, w tym programu „Moja Woda”, dzięki którym można uzyskać dofinansowanie na montaż instalacji zbierających wodę deszczową, takich jak np. zbiornik na wodę deszczową wraz z niezbędną infrastrukturą,
- przepisów nakładających na deweloperów obowiązek realizacji projektów budowlanych, przewidujących montaż zbiorników retencyjnych o określonej pojemności i przepustowości.
Dzięki wprowadzonym regulacjom można zauważyć znaczący wzrost zainteresowania instalacjami retencyjnych zbiorników na wodę. Mało tego – w społeczeństwie można zauważyć, że coraz więcej osób decyduje się na wprowadzenie rozwiązań ograniczających niepotrzebne zużycie wody.
Efektywne wykorzystanie wody a zmiany środowiskowe
Zbiornik na wodę deszczową staje się powoli niezbędnym elementem gospodarstwa domowego. Widać to zwłaszcza w czasie suszy. W przypadku, gdy występują ograniczenia co do użycia wody wodociągowej do podlewania ogródków, taki zbiornik staje się jedyną szansą na bezpieczne nawodnienie upraw. Przypomnijmy, że za naruszenie zakazu podlewania ogródków i trawników wodą z wodociągów, właściciel gospodarstwa domowego może otrzymać karę grzywny lub naganę. Maksymalna wysokość grzywny to 500 złotych.
Regulacje prawne a oszczędności
Warto też pamiętać, że montaż instalacji kanalizacyjnych również determinuje mieszkańców do wprowadzenia zbiorników na wodę opadową. Dlaczego? W przypadku, gdy nasz dom jest podłączony do instalacji kanalizacyjnej, ponosimy opłaty za wodę oraz odprowadzane ścieki. Jeśli zdecydujemy się na montaż zbiornika, możemy realnie oszczędzać na zużyciu wody, korzystając z własnych zasobów.
Zmieniające się przepisy dotyczące gospodarki wodnej nie tylko motywują do korzystania ze zbiorników na wodę, ale również czynią je coraz bardziej opłacalnym i niezbędnym rozwiązaniem. W dłuższej perspektywie działania te przyczyniają się do lepszego zarządzania zasobami wodnymi i zwiększenia odporności na skutki zmian klimatycznych. Firma Delfin może pomóc w doborze instalacji retencyjnej. To doświadczony producent zbiorników na wodę o zróżnicowanej pojemności i zastosowaniu.