Kukurydza do siewu – jaką wybrać
Uprawa kukurydzy na ziarno w Polsce cieszy się niesłabnącą popularnością. Firmy nasienne oferują setki odmian kukurydzy. Wybierając nasiona na siew kukurydzy, należy zwrócić uwagę na szereg czynników, które w połączeniu z lokalnymi warunkami glebowymi i uprawami pozwolą Ci wybrać odmianę kukurydzy, która spełni oczekiwania. Kupując nasiona, należy także upewnić się, że materiał pochodzi od wiarygodnego dostawcy, nabywając w ten sposób materiał wysokiej jakości i wolny od chorób.
Wybór nasion kukurydzy do siewu
Przed wyborem nasion, należy zwrócić uwagę na szereg cech, z których najważniejszą jest ich przeznaczenie. Kukurydza uprawiana jest najczęściej z przeznaczeniem na kiszonkę lub ziarno, ale dostępne są także odmiany uniwersalne, oraz takie, które nadają na biogaz lub grys.
Inne ważne cechy przy wyborze nasion kukurydzy to:
– czas trwania okresu wegetacyjnego,
– rodzaj ziarna,
– stabilność plonu,
– zdolność do budowania biomasy,
– szybkość uwalniania wody w końcowej fazie wegetacji,
– wymagania siedliskowe,
– pochodzenie.
Jakie wyróżnia się odmiany kukurydzy do siewu
Obecnie dominują 3 odmiany ziarna kukurydzy. Sprawdź, czym charakteryzuje się każda odmiana kukurydzy.
– kukurydza ziarnowa, której plonem jest ziarno, używane przy produkcji kasz, przemyśle spożywczym, a także do produkcji bioetanolu. W przypadku uprawy kukurydzy na ziarno należy wykonać orkę zimową, przed którą warto wysiać nawozy potasowe i fosforowe.
– kiszonkowe, w tym przypadku plonami są całe rośliny używane w produkcji pasz dla zwierząt oraz biogazu.
– uniwersalne, które łączą w sobie cechy powyższych odmian, a o przeznaczeniu plonu można zdecydować w chwili zbioru.
Zarejestrowane odmiany kukurydzy to hybrydy jedno- lub trzyliniowe. Odmiany SC wyróżniają się wysokim potencjałem plonowania i dobrą jednorodnością cech. Z kolei odmiany TC łatwiej przystosowują się do zmieniających się warunków w okresie wegetacyjnym.
FAO – różne okresy wegetacji w uprawie kukurydzy – co to jest FAO kukurydzy?
Wczesność odmian kukurydzy określa się liczbą FAO. Dostarcza informacji o długości trwania sezonu danej odmiany. Początkowa cyfra określa klasę wczesności, druga mówi o wczesności w ramach podstawowej klasy, a trzecia o barwie ziarniaka. Odmian o wyższym FAO jest więcej, ale oznacza to dłuższy sezon wegetacyjny. Z kolei im niższy numer FAO, tym wcześniej odmiana dojrzewa.
Wysokiej jakości nasiona kukurydzy
Wysokiej jakości nasiona kukurydzy zawsze pochodzą od sprawdzonych dostawców, którzy mają uprawnienia do handlu materiałem siewnym.
Certyfikat ten stanowi gwarancję dla kupującego, że zakupiony produkt ma cechy określone w opisie odmiany, że nasiona zostały prawidłowo przechowywane, a materiał nie jest zanieczyszczony. Dodatkowo zarejestrowani sprzedawcy oferują produkty zdrowe i wolne od chorób, co zapewnia właściwą równomierność, wzrost i rozwój oraz obfitość plonów.