Dlaczego warto stosować kwasy humusowe w rolnictwie?

Dlaczego warto stosować kwasy humusowe w rolnictwie?

Kwasy humusowe poprawiają żyzność gleby, tym samym wpływają na efektywność uprawy. Jeśli zależy ci na obfitych plonach, warto przyjrzeć się ich zastosowaniu w rolnictwie. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, dlaczego warto stosować kwasy humusowe!

Kwasy humusowe zyskują coraz większą popularność. Nic dziwnego – posiadają wiele cennych właściwości, a stosowane wraz z innymi dobrymi praktykami rolniczymi np. jako dodatek do nawozów mogą stać się przyszłością rolnictwa.

Kwas humusowy – co to jest?

Kwasy humusowe to związki organiczne, będące składnikiem próchnicy oraz wody. Odgrywają istotną rolę w kształtowaniu żyzności gleby i jej zdolności produkcyjnych. Kwasy humusowe dla roślin powstają dzięki długotrwałemu procesu humifikacji, który może trwać nawet tysiące lat i prowadzi do powstania takich substancji, które razem tworzą kwas humusowy. Dzięki swoim nieocenionym właściwościom preparaty humusowe w rolnictwie przynoszą szereg korzyści zarówno dla gleby, jak i upraw.

Kwasy humusowe i ich właściwości

Kwasy humusowe w rolnictwie charakteryzują się zróżnicowanym składem oraz strukturą, w zależności od surowców organicznych, z których pochodzą. Niezależnie od rodzaju, każdy nawóz z kwasami humusowymi poprawia strukturę gleby, zwiększa jej zdolności absorpcyjne, dba o jej odpowiednie pH. To wszystko przekłada się na wzrost plonów i jakość upraw. Przyjrzyjmy się dokładnie, dlaczego warto stosować nawóz humusowy rolnictwie.

Kwasy humusowe a poprawa struktury gleby

Kwasy humusowe pełnią kluczową rolę w poprawie żyzności gleby:

 • zwiększają przepuszczalność i drenaż gleby,
 • poprawiają zdolność gleby do zatrzymywania wody,
 • zmniejszają  podatność gleby na erozję.

Kwasy humusowe a zwiększenie zdolności sorpcyjnej gleby

Kwasy humusowe mają silne właściwości kationowymienne, co oznacza:

 • składniki odżywcze są lepiej przyswajalne dla roślin.
 • zmniejszenie wymywania się cennych makro i mikroskładników do głębszych warstw gleby i wód gruntowych.

Poprawa aktywności mikroorganizmów glebowych przez kwasy humusowe

Mikroorganizmy glebowe są niezbędne dla utrzymania zdrowia i żyzności gleby. Kwasy humusowe dla roślin:

 • stanowią źródło energii dla mikroorganizmów,
 • stymulują rozwój pożytecznej mikroflory, co wpływa na poprawę procesów mineralizacji składników odżywczych.

Preparaty humusowe dla wzrostu plonów i wysokiej jakości upraw

Dzięki lepszej absorpcji roślin w wodę i składniki pokarmowe, stosowanie kwasów humusowych przekłada się oczywiście na:

 • wzrost plonów,
 • zwiększenie zawartości witamin i minerałów w plonach,
 • poprawę odporności roślin na czynniki stresogenne, takie jak susza, zasolenie czy niskie temperatury.

Kwasy humusowe dla zachowania optymalnego pH gleby

Stosowanie kwasów humusowych pomaga utrzymać odpowiednie pH gleby co wpływa na:

 • przeciwdziałanie wypłukiwania się nawozów mineralnych,
 • rośliny stają się bardziej odporne na stresy, choroby i szkodniki.

Zastosowanie kwasów humusowych w praktyce

Kwasy humusowe dostępne są w różnych formach, takich jak granulaty, płyny czy proszki. Mogą być stosowane: doglebowo – bezpośrednio na pole przed siewem lub sadzeniem; dolistnie – jako opryski na rośliny; w systemach nawadniania – jako dodatki do wody irygacyjnej.

Jaki nawóz humusowy wybrać?

Obecnie na rynku czeka na nas duży wybór nawozów humusowych, o różnej skuteczności. Najchętniej stosowanymi i polecanymi preparatami są BlackJak i Ferti Agro Humic. Znajdziesz je np. w internetowym Sklepie Farmera. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę tych nawozów:

 • BlackJak to skoncentrowany nawóz, który dzięki unikalnej metodzie wytwarzania zawiera wysoką zawartość najważniejszych składników – przede wszystkim mamy tu na myśli huminy oraz kwasy ulmowe. Działa stymulująco na rozwój korzeni, poprawia kiełkowanie roślin, ułatwia pobieranie składników pokarmowych, stymuluje wzrost i rozprzestrzenianie się organizmów glebowych, a dodawany do nawozów skutecznie poprawia ich przyswajalność.
 • Ferti Agro Humic – to najbardziej skoncentrowany nawóz humusowy na rynku, o wysokiej zawartości ekstraktu humusowego. Preparat dostępny jest w formie proszku i jest w 100% rozpuszczalny w wodzie. To najbardziej skoncentrowany produkt humusowy na rynku. Poprawia retencję wody oraz zdolności gleby do jej magazynowania, sprzyja rozwojowi systemu korzeniowego czy też ułatwia transport składników odżywczych do rośliny przez korzenie

Tak jak wspomnieliśmy, stosowanie kwasów humusowych to przyszłość nowoczesnego rolnictwa. Wpływają one na płodność gleby, zdolność zatrzymywania wody oraz na potencjał plonotwórczy roślin.