Aplikacje pozwalające żyć w zgodzie z naturą

Aplikacje pozwalające żyć w zgodzie z naturą

Dbanie o środowisko wcale nie musi być trudne i wymagające wielu poświęceń, wręcz przeciwnie. Czasem wystarczy zrobienie czegoś małego, bądź zmiana nawyków i przyzwyczajeń na lepsze. Jednym z kroków, które można zrobić, aby natura nie była narażona na negatywne skutki działań ludzkich, jest korzystanie z eko-aplikacji na smartfona. Technologia poszła tak do przodu, że każdy znajdzie coś dla siebie. Wystarczy chcieć.

Programy stworzone do życia w zgodzie z naturą sprawiają, że ekologia wychodzi szeroko poza swoje ramy. Ochrona środowiska może stać się dzięki nim na porządku dziennym. Które eko-apki warto pobrać na telefon?

Pomiar śladu węglowego

Kontrola śladu węglowego jest dość istotna, szczególnie w czasach, w których na jeden samochód przypada 2 Polaków. To są ogromne ilości spalin oraz zanieczyszczeń. Działania na rzecz ograniczenia emisji CO2  pomogą kontrolować aplikacje takie jak:

  • Carbon Footprint – aplikacja ta automatycznie monitoruje trasę, która została przebyta i pokazuje ślad węglowy transportu.
  • Carbon footprint in vehicles– umożliwiający sprawdzenie ilość emitowanego CO2 przez dany model samochodu.
  • Capture – Jedną z jego głównych funkcji jest dokładna kalkulacja osobistego śladu węglowego na podstawie podanych przez użytkownika danych. Dodatkowo program ten nie tylko edukuje i pokazuje ciekawe rozwiązania dla życia w zgodzie z naturą, ale również zachęca do zapoznania się z ekonomią pożyczania. Zamiast kupna roweru, warto skorzystać z miejskich rowerów dostępnych za grosze.
  • Oroeco – posiada dość podobne funkcje do Capture, ale twórcy postanowili dodać coś więcej. Oroeco na podstawie wpisanych informacji odnośnie różnych dziedzin życia, śledzi postępowanie użytkownika oraz pokazuje jego wpływ na ocieplanie klimatu i mówi, co powinien on zmienić, aby polepszyć swój udział w działaniach na rzecz środowiska.

Zakupy

Robiąc zwykłe zakupy spożywcze czy wybierając się do dowolnej drogerii, również można wpływać pozytywnie na naturę. Już samo ograniczenie kupowania niepotrzebnych produktów to ogromny krok, ale niestety nie ze wszystkiego można zrezygnować, co w takiej sytuacji?

  • Zdrowe Zakupy – do wszystkich, którzy chcą kupować i konsumować świadomie, twórcy wychodzą z propozycją aplikacji, która po zeskanowaniu składu produktu wyświetla jej wartości odżywcze oraz poziom cukru. Zdrowe Zakupy sygnalizują za pomocą czerwonej oraz zielonej buźki jakość składników podanych w składzie.
  • Bunny Free – dobry początek, aby zadbać o stworzenia zamieszkujące ziemię. Aplikacja ta pozwala sprawdzić, czy marka wybrana przez konsumenta, testuje swoje produkty na zwierzętach.
  • Limit Waste – aplikacja stworzona przez Polaków, której głównym zadaniem jest pokazywanie miejsc żyjących z duchem idei zero waste. Na mapie znaleźć można cukiernie, restauracje, a nawet sklepy umożliwiające zakup produktów na wagę oraz pakowanie artykułów we własne pojemniki.