Choinka żywa czy sztuczna? Co jest bardziej eko?

Choinka żywa czy sztuczna? Co jest bardziej eko?

Grudzień zbliża się wielkimi krokami – jest to czas, kiedy wiele osób podejmuje decyzję o wyborze choinki. Żywa czy sztuczna? Warto zastanowić się, która opcja jest bardziej eko. Kwestie wyglądu dobrze jest odsunąć na drugi plan. Wiadomym jest, że oba rozwiązania mają zarówno zalety, jak i wady. Niezwykle ciekawe wydają się być choinki DIY, które wykonywane są samodzielnie z materiałów z recyklingu. Świąteczne drzewko może być piękne, a jednocześnie przyjazne środowisku naturalnemu. Czasami wystarczy jedynie odrobina kreatywności!

Brak świątecznego drzewka?

Choinka to element dekoracyjny, który ma uprzyjemnić nam czas. Jest to wyłącznie forma ozdoby – z ekologicznego punktu widzenia nie jest ona potrzebna. Warto jednak pamiętać o tradycji, która praktykowana jest od wielu pokoleń. Niektórzy nie wyobrażają sobie Bożego Narodzenia bez świątecznego drzewka. Nie trzeba z niego rezygnować – dobrze jest jednak przeanalizować opcje eco.

Samodzielne wykonanie choinki

Miłośnicy ekologii powinni rozważyć samodzielne przygotowanie choinki. Jest to prawdziwy strzał w dziesiątkę dla tych, którzy chcą mieć pełną kontrolę nad wykorzystywanymi materiałami. Wybór jest całkiem szeroki! Z pewnością dobrze jest poszukać wśród tworzyw z recyklingu. Być może niezbędne produkty znajdują się już w domu, co pozwoli uniknąć zakupów. Przekłada się to na znaczną oszczędność gotówki. Na początku należy pomyśleć o konstrukcji, która będzie stanowić bazę świątecznego drzewa. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyciąć ją z tektury. Choinka może również zostać narysowana na ścianie. Znakomicie prezentuje się obrys wykonany z kolorowego łańcucha. Na haczykach można zawiesić bombki. Brakuje Ci pomysłów? Zajrzyj do sieci, gdzie znajdziesz mnóstwo ciekawych inspiracji.

Choinka w donicy

Osoby, które dbają o środowisko naturalne, powinny wziąć pod uwagę choinkę w donicy. Trzeba jednak liczyć się z tym, że jest to opcja, która generuje sporą ilość pracy. Wiosną drzewko należy zasadzić w ziemi. W domu nie może znajdować się dłużej niż 7-10 dni. Drzewko powinno zostać zabezpieczone przed nagłą zmianą temperatury. Przed wniesieniem/wyniesieniem z domu powinno spędzić kilka godzin w chłodnym pomieszczeniu np. garażu. Gwałtowna zmiana temperatury może nieść za sobą szereg negatywnych konsekwencji.

Cięta choinka

Na ciętą choinkę należy zdecydować się w ostateczności, gdyż nie jest to najlepsze z możliwych rozwiązań. Z pewnością żywe drzewko jest lepsze niż sztuczne, które zwykle produkowane są z nieodnawialnych zasobów. Jest to odpad trudny w utylizacji, który może rozkładać się setki lat.