Czy warto wrzucać odzież do kontenerów PCK?

Czy warto wrzucać odzież do kontenerów PCK?

Kontenery PCK znajdują się nie tylko w dużych, ale również małych miejscowościach. Wiele osób zastanawia się, czy warto do nich wrzucać odzież. Istnieje teoria, że nie trafia ona do osób potrzebujących, lecz na sprzedaż. Jak jest w rzeczywistości? Na samym początku warto podkreślić, że pojemniki oznaczone logiem Polskiego Czerwonego Krzyża są zwykle zarządzane przez firmy zewnętrzne, które specjalizują się w przetwórstwie tekstyliów. Oczywiście nie są one przypadkowe – PCK zawiera z nimi umowę.

Odzież dla potrzebujących

Oddawanie odzieży potrzebującym jest dobrym zwyczajem. Takie rozwiązanie sprzyja również środowisku naturalnemu, gdyż ubrania zyskują drugie życie. Tekstylia przechodzą przez selekcję – część z nich trafia do osób potrzebujących. Reszta zostanie sprzedana do lumpeksów. Ciuchy niższej jakości lub uszkodzone przetwarzane są na czyściwo. Warto zaznaczyć, że gotówka otrzymana za sprzedaż/przetwórstwo trafia częściowo do ubogich osób. Czy w takiej sytuacji warto wrzucać rzeczy do kontenera PCK? Oczywiście, że tak! Pomimo tego, że nie wszystkie tekstylia trafia do potrzebujących, to jest to rodzaj wsparcia. Utrzymanie oraz obsługa pojemników na odzież kosztuje. Nie jest to akcja charytatywna.

Tekstylia na czyściwo

Masz w domu sporo ubrań z wadami, które nie nadają się do dalszego użytku. Możesz wrzucić je do kontenera PCK! W przypadku przetwórstwa stan tekstyliów nie ma większego znaczenia. Mogą być to stare, zniszczone, poplamione ubrania – zostaną one wykorzystane. To lepsza opcja, niż wyrzucenie ubrań na wysypisko śmieci.

Nie tylko kontenery

Osoby, które chcą pozbyć się niepotrzebnych tekstyliów mają do dyspozycji nie tylko kontenery. Regularnie przeprowadzane są zbiórki PCK. Wystarczy jedynie zapakować rzeczy do worków, a zostaną one zabrane z posesji. To prawdziwy strzał w dziesiątkę dla tych, którzy nie posiadają samochodu i nie mogą bezproblemowo dotrzeć do pojemnika. Jedno jest pewne – przekazując ubrania i obuwie można pomóc nie tylko najuboższym, ale również planecie.