Wyprawka szkolna w zgodzie z ekologią

Wyprawka szkolna w zgodzie z ekologią

Początek roku szkolnego to czas kompletowania wyprawki. Warto pomyśleć o produktach ekologicznych, które nie stanowią zagrożenia dla środowiska naturalnego. Wybór artykułów jest całkiem szeroki! Nie trzeba posiadać ogromnego budżetu, gdyż dzięki promocjom i zniżkom można zaoszczędzić sporą ilość gotówki. Zastanawiasz się, czy można pogodzić troskę o naturę oraz efektowne wzornictwo? Oczywiście, że tak! Skorzystaj z poniższych wskazówek.

Wyłącznie potrzebne artykuły

Podczas kompletowania szkolnej wyprawki należy wybierać wyłącznie te rzeczy, które są dziecku potrzebne. Nie ma sensu robić zapasów na kilka lat do przodu. Niestety – wielu rodziców daje się poddać zakupowemu szaleństwu. Negatywnie wpływa to nie tylko na środowisko naturalne, ale również domowy budżet. Istotne, aby wykazać się zdrowym rozsądkiem! Niezbędne artykuły można dokupić w trakcie roku szkolnego. Dobrze jest wybierać przyrządy wielokrotnego użytku (np. długopisy z wymiennymi wkładami). Nie zaszkodzi zajrzeć do sieci, gdzie wybór produktów dla najmłodszych jest o wiele większy. Starszaki nie potrzebują już zwykle kredek, flamastrów, farb, plasteliny itd., dzięki czemu wyprawka jest skromniejsza.

Rzeczy „z drugiej ręki”

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dziecko część produktów szkolnych odziedziczyło po młodszym rodzeństwie. Warto jest także rozważyć zakup używanych artykułów, takich jak np. plecak, piórnik, worek na kapcie, torbę sportową, przyrządy geometryczne.  Dzięki temu zyskają one drugie życie. Dodatkowym atutem jest zredukowanie kosztów. Ma to znaczenie dla rodziców, którzy nie mogą pozwolić sobie na duże wydatki. Wyprawki można szukać na popularnych portalach sprzedażowych lub lokalnych grupach w mediach społecznościowych.

Materiały nadające się do recyklingu

Zasada jest prosta – im mniej sztucznych tworzyw, tym lepiej. Właśnie dlatego dobrze jest wybierać artykuły z materiałów naturalnych, zdatnych do recyklingu. Zamiast plastikowej śniadaniówki można postawić na drewniany pojemnik. Poliestrowy piórnik warto zamienić modelem z lnu lub bawełny.