Góry Stołowe – nahjciekawsze pasmo górskie naszego kraju.

Góry Stołowe – nahjciekawsze pasmo górskie naszego kraju.

Góry stołowe powstały około dwudziestu pięciu milionów lat temu. Rejon Dolnego Śląska ulegał gwałtownemu wypiętrzaniu wzdłuż sudeckiego uskoku brzeżnego.

Przebieg tego uskoku widoczny jest do dnia dzisiejszego, na zdjęciach satelitarnych. Właśnie dzięki temu uskokowi powstały góry południowo-zachodniej Polski. To, co wyróżnia Góry Stołowe to sposób ich kształtowania. Powstały nie wskutek fałdowania skorupy ziemskiej jak w przypadku innych masywów górskich, a na skutek piętrzenia, erozji oraz wietrzenia, co nadało i wciąż nadaje tym górom, niepowtarzalny (płaski) kształt.

Pasmo Gór Stołowych ciągnie się zarówno na terenie Polski, południowo zachodnia część Kotliny Kłodzkiej, jak i czeskiej, Broumowske Steny. Serwis rezerwaty.pl zaznacza, że aby ochronić te bezcenne, z punktu tereny w roku 1993 powstał tutaj Park Narodowy Gór Stołowych, w którym znajduje się ponad sto najciekawszych szlaków górskich. Charakterystyka ukształtowania tego pasma górskiego powoduje, że nie trzeba wkładać wiele wysiłku w celu pokonywania stromych ścieżek, aby móc podziwiać niezapomniane widoki.

Największe atrakcje Gór Stołowych i okolic

Szczeliniec Wielki 919 metrów nad poziomem morza

Obowiązkowy punkt każdej udanej wycieczki. Najwyższy szczyt gór stołowych. Łatwe podejście i krótka około czterdziestominutowa wspinaczka powoduje, że to doskonałe miejsce dla wycieczek szkolnych. Możemy tu zobaczyć niesamowicie ukształtowane skały na kształt wielbłąda, małpy, żółwia czy Fotel Pradziada, który jest najwyższym punktem góry.

Błędne skały

Obowiązkowy punkt każdej wycieczki. Na wysokości 853 metrów nad poziomem morza znajduje się przepiękny i malowniczy zespół bloków skalnych, tworzących labirynt skalny zwany skalnym miastem. Dodać tu należy obowiązkowo, że w „Błędnych Skałach” kręcono zdjęcia do tak znanych filmów, jak „Opowieći z Narni” czy „Przyjaciel wesołego diabła”.

Góry Stołowe oferują szereg atrakcji o każdej porze roku. Znajduje się tutaj wiele tras narciarskich.  Zarówno latem, jak i zimą organizowanych jest tu mnóstwo imprez sportowych. Nie znudzą się tutaj ani rodziny z dziećmi, ani szkolne wycieczki, ani poszukujący wrażeń samotni amatorzy wspinaczki.