Jaka powinna być siatka na siano dla koni? Poradnik

Jaka powinna być siatka na siano dla koni? Poradnik

Coraz popularniejsza siatka na siano to rozwiązanie, które zapewnia korzyści zarówno zwierzętom, jak i hodowcom. Pozwala spowolnić jedzenie i ułatwia utrzymywanie koni na diecie w przypadku nadwagi czy chorób układu pokarmowego. Dodatkowo zmniejsza ilości marnowanego siana. Jak jednak wybrać odpowiednią siatkę, aby nie stanowiła zagrożenia i spełniała swoje zadanie?

Dlaczego dobór siatki ma znaczenie?

Siatki przeznaczone do karmienia koni mają wiele zalet. Są wygodne w użyciu, pozwalają zwierzęciu jeść wolniej i ograniczają marnowanie paszy. Hodowcy mogą je łatwo napełniać, a wyskubywanie pojedynczych źdźbeł to zajęcie, które zajmie konia na długi czas. Jeśli są jednak nieodpowiednio dobrane, mogą nawet stanowić zagrożenie.

Do takiej siatki koń może włożyć kopyto i zaplątać nogę. Zbyt małe otwory bywają irytujące dla zwierzęcia, które przyzwyczajone jest do łatwego dostępu do pożywienia. Niewłaściwe zamontowanie siatki często powoduje dyskomfort. Dlatego siatka na siano dla konia musi być dobrze dopasowana.

Jaka powinna być dobra siatka na siano dla koni?

Przed porównaniem ofert i wyborem odpowiedniej siatki na siano, warto przyjrzeć się nawykom żywieniowym zwierząt. Dobry produkt jest dopasowany przede wszystkim do potrzeb i wymagań konia. Trzeba wziąć pod uwagę czy je on szybko, czy nie lubi nudy, a także jego:

  • wiek, 
  • wagę, 
  • wysokość w kłębie,
  • stan zdrowia. 

Na tej podstawie można dobrać siatkę, dopasowując jej parametry.

Rozmiar

Siatki przeznaczone do karmienia dostępne są w kilku rozmiarach. Wielkość warto dobrać do konia, tego ile i jak często je. Istotną kwestią jest także to, ile razy w ciągu dnia możliwe jest uzupełnianie paszy. Jeśli nie ma na to czasu, lepszym wyborem będzie większa siatka.

Trzeba jednak pamiętać także o tym, że duża siatka na siano to rozwiązanie odpowiednie dla dorosłych osobników przebywających w sporych boksach czy na padoku. Zbyt obszerny produkt zawieszony w małym pomieszczeniu znajdzie się za nisko. W efekcie koń może się w taką siatkę zaplątać.

Wielkość oczek

Rozmiar oczek w siatce ma znaczenie przede wszystkim dla zwierzęcia. Im są one mniejsze, tym trudniej jest wyjąć więcej źdźbeł jednocześnie. Siatka na siano z drobnymi oczkami znacząco spowalnia jedzenie, co jest dobrym rozwiązaniem przy problemach gastrycznych i nadwadze u zwierząt. 

Warto jednak pamiętać, że koń, który dopiero uczy się jeść z siatki, może łatwo zirytować się napotkanymi trudnościami. Na początek można więc zdecydować się na nieco większe oczka, stopniowo zmniejszając ich rozmiar.

Kształt

Na rynku dostępne są siatki w kilku kształtach, co pozwala dopasować je do miejsca, w którym zostaną zawieszone. Najpopularniejsze są modele w formie worka. Tego typu produkt to dobra siatka na siano do boksu czy na padok, ponieważ można ją zawiesić na odpowiedniej wysokości.

Chętnie wybierana jest również siatka na siano balot. Pozwala ona okryć całą belę bez rozdzielania jej na części. Ogranicza to potrzebę częstego ładowania siatki. Prostokątne modele można z kolei rozpiąć na ścianie boksu.

Materiał wykonania

Dobra siatka jest wytrzymała i odporna na rozerwanie. Koń nie może jej przegryźć podczas jedzenia. Dlatego należy wybierać produkty z odpowiednich materiałów. Siatka na siano mocna, która wytrzyma różnego rodzaju szarpanie, powinna być również odporna na wilgoć, promienie UV i nietoksyczna. Najczęściej wykorzystuje się polipropylen, który spełnia te kryteria.

Wygodna siatka do okrycia siana na padoku

Odpowiednie siatki można znaleźć na https://sieci-siatki.pl/.

Jak zadbać o bezpieczeństwo i komfort konia?

Aby koń mógł swobodnie korzystać z siatki podczas jedzenia, trzeba nie tylko wybrać odpowiedni model, ale również właściwie go zawiesić. Należy ograniczyć ryzyko zaplątania się kopytem. Siatka nie może być więc zbyt nisko. Powieszona za wysoko zmusza zwierzę do nienaturalnego unoszenia głowy.

Zadbaj o komfort i zdrowie swojego konia, wybierając dla niego najlepszą siatkę na siano. O pomoc w doborze właściwego modelu poproś profesjonalistów!