Rośliny, które mogą być niebezpieczne dla zwierząt domowych.

Rośliny, które mogą być niebezpieczne dla zwierząt domowych.

Rośliny, które mogą być niebezpieczne dla zwierząt domowych.

Rośliny doniczkowe cieszą się ogromną popularnością. Nie tylko ozdabiają nasze mieszkanie, ale także oczyszczają powietrze i emanują pozytywną energią, która udziela się także ludziom. O ile jednak nie mamy w zwyczaju podgryzać naszych doniczkowych roślin, tak inni mieszkańcy naszego domu już niekoniecznie. Mowa tu więc o zwierzętach domowych, które mogą doznać uszczerbku na zdrowiu poprzez spożycie szkodliwej dla nich rośliny.

Ciekawskie zwierzęta.

Należy mieć się na uwadze w szczególności, gdy jesteśmy właścicielami takich zwierząt, jak króliki czy świnki morskie. Przede wszystkim dlatego, że ich dieta opiera się w znacznej mierze na warzywach. Z tego względu, rosnące na naszych parapetach roślinki, czy też stojące na podłodze, mogą stać się dla nich smakowitym kąskiem. Nieświadome zagrożenia zwierzęta mogą sobie tym samym bardzo zaszkodzić. Podobnie sprawa ma się w przypadku kotów. Co prawda, nie są one roślinożercami, ale nietypowy wygląd rośliny lub jej zapach mogą zaciekawić kota do tego stopnia, że będzie je gryzł.

Objawy zatrucia.

Niezwykle ciężko dostrzec jakiekolwiek objawy zatrucia u naszych pupilów. Przede wszystkim dlatego, że nie są one w stanie wprost powiedzieć, że dzieje się coś złego. Inną sprawą jest to, że objawy te mogą być często bardzo nietypowe i trudne do zauważenia. Mowa tu o braku apetytu, łzawieniu oczu, apatii, problemach z żołądkiem a w skrajnych przypadkach – trudnościach z oddychaniem. Jakich roślin powinniśmy unikać, jeżeli jesteś właścicielami zwierząt? Z całą pewnością nie należy wybierać lilii, hortensji, hiacyntów, figowców oraz lobelii. Całkowita lista roślin szkodliwych dla zwierząt jest o wiele dłuższa i uzależniona od tego, jakie zwierzę posiadamy.