Rodzaje miodów i ich niezwykłe właściwości.

Rodzaje miodów i ich niezwykłe właściwości.

Rodzaje miodów i ich niezwykłe właściwości.

Sposób produkcji miodu ma znaczący wpływ na to, jakimi finalnie właściwościami będzie się cechować. Wiele osób po miód sięga w momencie, gdy pojawia się przeziębienie. Znane są najróżniejsze mikstury, które stosowane były przez nasze babcie i matki, a których głównym składnikiem był właśnie miód. Warto więc wspomnieć, że miód rzeczywiście ma zbawienny wpływ na walkę naszego organizmu z infekcjami. A przy tym wykazano, że dodatkowo przyśpiesza on działanie większości leków, co także jest pomocne w okresie szczególnie jesiennym, gdy niezwykle łatwo jest o przeziębienie. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że każdy rodzaj miodu wykazuje zupełnie inne właściwości. Oczywiście, rodzajów miodu jest znacznie więcej. W tym tekście skupiliśmy się jedynie na dwóch odmianach.

Miód spadziowy.

Miód spadziowy produkowany jest przede wszystkim ze spadzi liściastej lub iglastej. Spadź nazywana jest także rosą miodową. Jest to słodka ciecz, która występuje na igłach oraz gałęziach drzew liściastych, oraz iglastych. Odstraszającym może być fakt, iż substancja ta powstaje z odchodów pluskwiaków, najczęściej mszyc. Zanim jednak stanie się ona pełnoprawnym miodem, za jej przerabianie biorą się pszczoły, które między innymi oczyszczają spadź. Miód spadziowy w szczególności bogaty jest we właściwości lecznicze. Po ten rodzaj miodu powinny sięgać osoby borykające się z chorobami przewodu pokarmowego, serca, osoby z nadciśnieniem. Ponadto, miód spadziowy posiada największą ilość naturalnych antybiotyków.

Miód wielokwiatowy.

Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj miodu powstaje z nektarów zebranych przez pszczoły z różnego rodzaju gatunków kwiatów. Warte wspomnienia jest to, że zapach, smak i konsystencja miodu zależne są od tego, o jakiej porze roku powstał. Miód wielokwiatowy jest w szczególności zalecany osobom borykającym się z różnego rodzaju alergiami oraz chorobami dróg oddechowych. Mowa tu więc przede wszystkim o astmie i katarze. Ten rodzaj miodu wykazuje także właściwości, które minimalizują skutki przewlekłego stresu.