Mini seria – zioła – niezwykła mięta
Jeszcze nie tak dawno zioła były używane do leczenia wielu schorzeń, wyciszania umysłu oraz gojenia ran i problemów skórnych. Dziś już wiadomo o ich zaletach i wadach. Nadal wiele ziół znaleźć można w domowej apteczce, warto zauważyć, że niektórzy zrezygnowali ze standardowych leków na rzecz medycyny naturalnej. Do najpopularniejszych ziół należy między innymi mięta. Posiada ona wiele właściwości i możliwości zastosowania. Co warto wiedzieć o mięcie?
Najczęściej uprawianą miętą leczniczą jest najstarsza, pochodząca z Anglii mięta pieprzowa. Można ją spotkać tak naprawdę wszędzie; pijąc mohito w modnym klubie w centrum miasta czy siedząc u babci z bólem brzucha. W swoich liściach posiada masę substancji leczniczych takich jak: kwasy organiczne, sole mineralne, mentol i flawonoidy.
Właściwości mięty
Główną zaletą mięty jest wpływ na układ pokarmowy. Borykając się ze wzdęciami czy zaparciami, wypicie mięty może okazać się zbawienne. Warto zaznaczyć również, że wpływa ona na produkcję soku żołądkowego, dzięki czemu w rezultacie znikają problemy z niestrawnością. Poza tym zakres działań mięty jest naprawdę szeroki:
- działania rozkurczowe
- bakteriobójcze
- przeciwzapalne
- pobudzające układ trawienny do prawidłowego funkcjonowania
- stymulujące apetyt
- obniżające ciśnienie krwi
Co ciekawe mięta nie tylko może być stosowana, kiedy męczy już choroba, ale również pita systematyczne zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne. Wypicie naparu z liści mięty na noc pozwoli zasnąć spokojnym snem i nie przebudzać się w nocy.
Sposób stosowania
Liście świeżej lub suszonej mięty dostępnej w aptece należy zalać wrzątkiem i odstawić na kilka minut pod przykryciem, aby mięta miała czas na wypuszczenie wszystkich swoich substancji leczniczych. W sklepach internetowych dostępne są również herbaty połączone z miętą, aby móc spokojnie spożywać ją do posiłków lub podawać gościom. Dla zwolenników innych zastosowań poleca się zakup mięty w olejku eterycznym.