Mniszek lekarski. 9 medycznych zastosowań

Mniszek lekarski. 9 medycznych zastosowań

Mniszek lekarski, pospolity czy też mlecz – jest to gatunkiem kwiatu należącym do rodziny astrowatych. Botanicy są zdania, że roślina ta pierwotnie wywodzi się z terenów Azji Centralnej, skąd rozprzestrzeniła się na niemal cały świat. Inni badacze uważają jednak, że mniszek lekarski tak naprawdę pochodzi z terenów starożytnej Grecji – w kontekście tego artykułu jest to jednak mało istotne, a stanowi jedynie swego rodzaju ciekawostkę. Mniszek najczęściej rośnie na terenach nieużytkowych, lub też rumowiskach. Medyczne właściwości tej rośliny zostały docenione już przed wieloma wiekami, przez co z powodzeniem wykorzystywana była w medycynie naturalnej.

Badania naukowe potwierdzają właściwości lecznicze.

Tradycyjna medycyna wykorzystywała mniszek w leczeniu różnych stanów fizycznych, dolegliwości i chorób. Jednak nie wszystkie z nich zostały poparte dowodami naukowymi. Obecnie w badaniach laboratoryjnych próbuje się ustalić, jak wykorzystać różne właściwości mniszka lekarskiego do leczenia różnych patologii fizycznych w bardziej naturalny sposób.

Poprawia zdrowia kości.

Mniszek jest rośliną bogatą w wapń, a wapń jest podstawowym minerałem w rozwoju i wzmacnianiu kości. Jest również bogaty w witaminę C i luteolinę, dwa antyoksydanty, które chronią kości przed pogorszeniem stanu związanym z wiekiem, które w dużej mierze wynika z działania wolnych rodników.

Wspiera leczenie zaburzeń czynności wątroby.

Ekstrakt z mniszka lekarskiego jest tradycyjnie znany ze swoich korzyści dla wątroby. Wspomniane antyoksydanty wspomagają prawidłowe funkcjonowanie wątroby i chronią ją przed starzeniem. Ponadto w tej roślinie znajdują się inne związki, które mogą być skuteczne w leczeniu krwotoków z wątroby.

Suplementacja diety mniszka lekarskiego może wspierać utrzymanie odpowiedniego przepływu żółci, jednocześnie stymulując pracę wątroby i wspomagając trawienie. Prawidłowe trawienie zmniejsza ryzyko wystąpienia zaparć i poważnych problemów z układem pokarmowym.

Pomaga kontrolować cukrzycę.

Wykazano, że sok lub koncentrat z mniszka lekarskiego może stymulować produkcję insuliny u diabetyków, dzięki czemu utrzymuje niski poziom cukru we krwi. Dodatkowo, dzięki moczopędnym właściwościom mniszka lekarskiego, zwiększa on zapotrzebowanie na mocz u osób chorych na cukrzycę, co pomaga wyeliminować nadmiar cukru z organizmu.

Wspomaga leczenie chorób skóry.

Sok pozyskiwany z mniszka lekarskiego jest naturalnym i skutecznym środkiem do leczenia schorzeń skóry lub chorób wywołanych infekcjami bakteryjnymi i grzybiczymi. Dzieje się tak dlatego, że sok tej rośliny ma właściwości alkaliczne, bakteriobójcze, owadobójcze i grzybobójcze.

Chociaż należy zachować szczególną ostrożność w kontakcie z oczami, sok wyekstrahowany z mniszka lekarskiego może być stosowany na wypryski, świąd i swędzenie bez ryzyka wystąpienia skutków ubocznych.

Zapobiega i leczy trądzik.

Trądzik – przykra dolegliwość nastolatków, jak i osób dorosłych. Walka z trądzikiem jest niezwykle trudna, ale może nam pomóc właśnie mniszek. Oprócz właściwości moczopędnych mniszek lekarski jest silnym detoksykatorem, stymulantem i przeciwutleniaczem, co czyni go skutecznym środkiem na trądzik. Szczególnie trądzik spowodowany zaburzeniami hormonalnymi. Wyciąg z mniszka lekarskiego może pomóc w regulacji i zrównoważeniu hormonów, zwiększyć potliwość i otworzyć pory, a wszystko to ułatwia wydalanie toksyn przez pot i mocz. Ponadto stosowanie soku z tego kwiatu zewnętrznie może hamować infekcje bakteryjne i zmniejszać oznaki trądziku.

Zmniejsza retencję płynów.

Mniszek lekarski, dzięki swojej moczopędnej naturze, sprzyja oddawaniu moczu i pomaga wyeliminować nadmiar wody z organizmu. Dodatkowo nasz mocz zawiera 4% tłuszczu, więc im więcej oddajemy moczu, tym więcej wody i tłuszczu tracimy, więc sprzyja to również odchudzaniu.

Niweluje zaparcia.

Wysoka zawartość błonnika w mniszku sprawia, że jest on bardzo korzystnym środkiem wspomagającym prawidłowe trawienie i zdrowie jelit. Błonnik stymuluje pracę jelit i zmniejsza szanse na zaparcia i biegunki.

Zapobiega anemii.

Mniszek ma stosunkowo dużo żelaza, witamin i dużą zawartość białka. Podczas gdy żelazo jest niezbędnym elementem hemoglobiny we krwi, witamina B i białko są podstawą do tworzenia czerwonych krwinek i innych składników krwi. Dlatego mniszek lekarski może pomóc anemikom utrzymać ten stan uregulowany i pod kontrolą.

Reguluje ciśnienie krwi.

Wreszcie, zgodnie z moczopędnymi właściwościami mniszka lekarskiego, zwiększone oddawanie moczu jest skutecznym sposobem na obniżenie ciśnienia krwi. Sok z mniszka lekarskiego zwiększa oddawanie moczu zarówno w ilości jak i częstotliwości. Dlatego pomaga obniżyć wysokie ciśnienie krwi. Ponadto błonnik zawarty w mniszku lekarskim jest również przydatny w obniżaniu cholesterolu, a zatem pomaga obniżyć ciśnienie krwi, ponieważ cholesterol jest jednym z czynników zwiększających ciśnienie krwi.