Tajniki Śledzenia Ptaków: Obrączki dla Gołębi w Świetle Pasji Hodowców.

Tajniki Śledzenia Ptaków: Obrączki dla Gołębi w Świetle Pasji Hodowców.

Hodowla gołębi niewątpliwie jest czasochłonna. Trzeba dbać o rozmnażanie najlepszych egzemplarzy, a do tego należy również zapewnić im odpowiedni byt. Kluczowe znaczenie ma także bezpieczeństwo. Z tego powodu stosuje się obrączki, które pełnią również rolę informacyjną.

Jakie informacje znajdziemy na obrączkach dla gołębi?

Kolor obrączek dla gołębi jest ustalany przez Międzynarodowe Porozumienie Konfederacji Ornitologicznej. Aktualnie kolor żółty przeznaczony jest dla gołębi rasowych, natomiast niebieski dla gołębi egzotycznych, zaś zielony – dla gołębi pocztowych. Na obrączce znajdują się podstawowe informacje, choćby dotyczące kraju narodzin gołębia. Umieszcza się także numer koła czy oddziału. Oczywiście każdy gołąb ma swój indywidualny numer, który jest czterocyfrowy. Można także dodatkowo znaleźć skrót FCI, co oznacza związek, do którego należy hodowca. Dzięki temu, że gołębie posiadają obrączki hodowcy mogą bez problemu odnaleźć konkretne egzemplarze. Jednocześnie mogą zostać poinformowani, gdy obca osoba znajdzie ich gołębia. Warto również wiedzieć, że jeżeli znajdzie się gołębia z obrączką należy spisać widoczny na niej numer, a następnie sprawdzić go w wybranym oddziale PZHGP.

Jakie obrączki dla gołębi wybrać?

Obrączki dla gołębi występują w wielu różnych wariantach. Najtańsze są te wykonane z tworzywa sztucznego takiego jak plastik. Niestety najczęściej mają one niezbyt mocne zapięcie, przez co ptaki mogą je gubić. Zdecydowanie lepszym wyborem są modele wykonane z lekkiego metalu, który wykazuje odporność na zmienne warunki atmosferyczne i korodowanie. Można także wybrać obrączki z GPS, które są bardzo nowoczesne, jednocześnie umożliwiają właścicielom bieżący monitoring ptaków. Nie można zapomnieć o tym, że gołębie należy obrączkować najlepiej pomiędzy 8 a 11 dniem życia. Trzeba to zrobić, gdy zauważy się pałki piór, które wychodzą spod skóry. Podczas obrączkowania należy zadbać o bezpieczeństwo ptaka. Najlepiej delikatnie go unieruchomić. Ponadto trzeba zadbać, by miejsce było ciche, w przeciwnym razie ptak może bardzo się stresować. Obrączkowanie gołębi jest konieczne. Tylko wtedy macie pewność, że Wasze ptaki są bezpieczne. Możecie również chronić i rozwijać swoją hodowlę. Wybierajcie obrączki dla gołębi ze sprawdzonego źródła.