Opryskiwacze – rodzaje, funkcje i zastosowanie
Każdego roku rolnicy starają się zapewnić swoim konsumentom jak najlepszą jakość upraw. Warzywa, owoce i zboża rosnące w sadach, ogrodach i na polach są często narażone na liczne niekorzystne warunki atmosferyczne oraz działanie szkodników. Dlatego też, w branży rolniczej niezwykle ważne jest dbanie o właściwą ochronę roślin, do czego w większości przypadków używa się opryskiwaczy.
Nawet posiadając swój prywatny ogródek uprawny wiemy, jak w okresie zbiorów prezentują się plony niezabezpieczone wcześniej przed insektami. Cały trud wkładany już od wiosny zwracany jest w postaci jedynie kilku warzyw i owoców. O ile nieudane zbiory dla własnego użytku nie są zbytnio obciążające, o tyle takie działanie na skalę kilku hektarów z pewnością przyniosłoby ogromne straty dla rolników. Warto jednak używać odpowiednich środków ochrony niezależnie od ilości pola uprawnego, którym dysponujemy.
Czym z definicji jest opryskiwacz?
Przed przejściem do funkcjonalności i rodzajów opryskiwaczy warto wspomnieć, jak w rzeczywistości wyglądają i działają te urządzenia. Już sama ich nazwa odnosi się do pełnionej funkcji, a dokładniej do nawożenia roślin poprzez spryskiwanie odpowiednim czynnikiem. Sama budowa nie wydaje się zbytnio skomplikowana, gdyż taki sprzęt złożony jest z trzech głównych elementów: pojemnika, pompy oraz rozpylacza.
Do pierwszego z nich wlewana jest ciecz robocza, odpowiedzialna za ochronę upraw i zapewnienie ich poprawnego rozrostu. Pompa natomiast służy generowaniu ciśnienia wewnątrz przewodów odprowadzających, co ma na celu wyprowadzenie czynnika na zewnątrz. Ostatnią składową pojawiającą się na drodze wylotu są rozpylacze. To małe dyfuzory, dzięki którym na fragment rośliny nie spływa jednolity strumień cieczy, a jedynie drobinki (krople) rozprowadzane po całym jej obszarze.
Rodzaje opryskiwaczy w rolnictwie
Obecnie, chcąc znaleźć zamienne części do opryskiwaczy, trzeba się mocno wysilić. Dzieje się tak ze względu na ogromną rozbieżność poszczególnych maszyn na rynku. Rozwój technologii sprawił, że mamy obecnie do czynienia z szerokim wyborem opryskiwaczy oferujących rozmaite funkcje i możliwości. Poniżej znajdziemy jedynie podstawowe grupy tych urządzeń, mogące pojawić się w ofertach większości producentów:
- Opryskiwacze polowe – zdecydowanie najliczniejsza grupa omawianych urządzeń. Najczęściej wykorzystywane w formie opryskiwaczy ciągnikowych, których zadaniem jest nawożenie roślin na polach uprawnych;
- Opryskiwacze sadownicze – stworzone przede wszystkim do spryskiwania drzew i krzewów owocowych. Dzięki obecności pionowej szczeliny wylotowej, mogą rozpylić płyn w nawet najwyżej położonych partiach roślin;
- Opryskiwacze specjalistyczne – innowacyjne rozwiązania wykonywane pod zamówienie. Radzą sobie wszędzie tam, gdzie żadna inna technologia nie jest w stanie;
- Opryskiwacze samojezdne – nie wymagają podłączania do ciągnika. Są jednocześnie opryskiwaczami i pojazdami, którymi da się swobodnie operować;
- Opryskiwacze ogrodnicze – najtańsze i najmniej specjalistyczne rozwiązanie, przeznaczone głównie do niewielkich ogródków uprawnych.