Jak odstraszyć lisa od kur – skuteczne sposoby

Jak odstraszyć lisa od kur – skuteczne sposoby

Lisy są dość niepozornymi zwierzętami, ale mogą wyrządzić spore szkody w gospodarstwie. Szczególnie groźne mogą być dla hodowców drobiu. Są bowiem drapieżnikami, które chętnie zakradają się w nocy do kurnika i polują na kury. Jak odstraszyć lisa od kur? Poznaj sprawdzone sposoby!

Jakim zwierzęciem jest lis?

Lis to niewielki drapieżny ssak z rodzaju Vulpes. Żyje głównie w lasach oraz na polach i łąkach. Jego ulubionym siedliskiem są małe lasy śródpolne. Wykazuje jednak dużą zdolność przystosowywania się do różnych siedlisk. Obecnie bardzo często można spotkać lisy w pobliżu skupisk ludzkich – nawet w dużych miastach. Największy problem stanowią jednak na wsi, dla hodowców drobiu. Lisy to bowiem sprytne zwierzęta, które najchętniej żywią się mięsem mniejszych ssaków. Polują więc na gryzonie czy zające. Ogromnym rarytasem są dla nich także kury, przepiórki, kaczki czy bażanty. Dlatego niejednokrotnie pojawiają się w pobliżu hodowli, siejąc spustoszenie w kurnikach.

Dlaczego lis atakuje kury?

Odpowiedź jest bardzo prosta: lisy atakują kury w poszukiwaniu pożywienia. Ich motywatorem jest więc po prostu głód, a nierzadko także chęć wykarmienia młodych. Nie da się jednak zaprzeczyć, że lis w pobliżu gospodarstwa może być dużym problemem. Niejednokrotnie te drapieżniki pojawiają się wielokrotnie w tym samym miejscu, dostając się do kurników i urządzając w nich istną rzeź. Dlatego przez hodowców są uważane za szkodniki.

Czym odstraszyć lisa od kurnika?

Jak odstraszyć lisa? Istnieje kilka sposobów na to, aby nie chciał pojawiać się w pobliżu kurnika, gospodarstwa i domostwa. Za najskuteczniejsze środki odstraszające uznaje się:

  • obecność człowieka – lisy zwykle boją się ludzi, dlatego można je odstraszać poprzez wydawanie dźwięków (np. wołanie), a także zapach człowieka;
  • psy – najlepszy przyjaciel człowieka jest jednocześnie naturalnym wrogiem lisa; nawet szczeniak może działać jak naturalny odstraszacz, szczególnie jeśli pilnuje podwórka w nocy;
  • koty – również koty działają jako skuteczny odstraszacz na lisy; te drapieżniki najczęściej nie patrzą na koty jako na potencjalne ofiary;
  • zapachy – takie jak chili, ocet czy czosnek; można ugotować roztwór np. z czosnku i ostrych papryczek i spryskać tą miksturą podwórko; zadziałają też miseczki z octem ustawione pod ogrodzeniem;
  • dźwięki – można zawiesić dzwonki na ogrodzeniu lub zastosować specjalne urządzenie emitujące niesłyszalne dla człowieka, a bardzo nieprzyjemne dla zwierząt ultradźwięki;
  • elektryczny pastuch – bardzo skuteczne jest też ogrodzenie pod napięciem, które pozwoli zapobiec przedostawaniu się lisów na dany teren.

Należy też pamiętać, że ogrodzenie posesji (niezależnie od tego, czy będzie podłączone pod elektrycznego pastucha, czy nie), musi być odpowiednio skonstruowane. Powinno mieć wysokość co najmniej półtora metra, ponieważ lisy potrafią przeskakiwać niższe płoty lub wspinać się po nim. Powinno być również umieszczone w ziemi na głębokości co najmniej 30 cm i solidnie zabezpieczone.

Zabezpieczenie kurnika przed lisami i innymi drapieżnikami

Pies, odpowiednie zapachy, dźwięki czy ogrodzenie powinny pomóc odstraszyć lisy od posesji. Mimo wszystko warto jednak również pomyśleć o tym, aby zabezpieczyć kurnik przed tymi drapieżnikami. Najlepiej wziąć to pod uwagę już na etapie jego budowy. Najbezpieczniejszy jest taki kurnik, który uniemożliwi lisowi wykopanie tunelu i dostanie się w ten sposób do środka. Świetnym dodatkowym zabezpieczeniem jest też wyposażenie konstrukcji w automatyczne drzwi kurnika. Zamykają one automatycznie drób na noc w bezpiecznym miejscu, odcinając drapieżnikom drogę dostępu do kur.

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na uniknięcie ataków lisa, ale też kuny czy innych drapieżników jest budowa woliery dla drobiu. Jest to ogrodzenie zamknięte ze wszystkich stron, co utrudnia niepożądanym gościom dostanie się do środka. Woliera chroni przed wizytami wszelakich dzikich zwierząt, a tym samym pomaga również unikać przenoszenia się chorób.

Odstraszanie lisów – podsumowanie

Częste wizyty lisa mogą stanowić duże zagrożenie dla mieszkańców kurnika. Dlatego warto zainwestować w odpowiednie zabezpieczenia przed tym drapieżnikiem. Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest połączenie kilku metod – zarówno odpowiedniej konstrukcji kurnika, jak i odstraszania (np. zapachem, dźwiękami czy obecnością psa na podwórku). Należy pamiętać, że lis nie bez powodu jest symbolem sprytu – to inteligentne zwierzę, które może poradzić sobie z różnymi przeciwnościami. Dlatego właśnie stosowanie kilku zabezpieczeń jednocześnie stanowi najlepszy sposób na uniknięcie dużych szkód.