Gdzie przeprowadzić recykling elektroniki? Czy dane firmy są bezpieczne?

Gdzie przeprowadzić recykling elektroniki? Czy dane firmy są bezpieczne?

Stare komputery w firmie, telefony komórkowe pracowników, dyski zewnętrzne. To wszystko podlega recyklingowi. Proces ten jednak ma swoje wymagania i procedury. W niniejszym artykule opiszemy, czy recykling elektroniki zapewnia bezpieczeństwo danych oraz gdzie to zrobić zgodnie z prawem.

Recykling elektroniki

Legalny sposób na zużyty sprzęt elektroniczny

Na początku trzeba zrozumieć, że tzw. elektrośmieci podlegają pod konkretne przepisy prawne. Jest to choćby ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym z 11 września 2015 r. W związku z tym utylizacja elektroodpadów może się odbyć wyłącznie w miejscu do tego przeznaczonym. A żeby przeprowadzić bezpieczny recykling dysków SSD i smartfonów, należy wpierw skontaktować się ze skupem Ecoport na przykład. To gwarancja bezpiecznego i legalnego recyklingu urządzeń elektronicznych.

Czy odpady elektroniczne mają jakąś wartość?

Jeśli w firmie zalegają stosy elektrozłomu, jest to tylko problem. Korzyść może przynieść dopiero ponowne wykorzystanie sprzętu elektrycznego i elektronicznego. To jednak musi nastąpić poprzez stosowne procedury. Nie opłaca się tego robić na własną rękę. Trzeba wiedzieć, jak wykorzystać tworzywa sztuczne. Ważne są także metale szlachetne, które znajdują się w podzespołach. Rewitalizacja elektroniki również wymaga fachowej wiedzy i doświadczenia, jakimi dysponuje wspomniany wcześniej Ecoport z Częstochowy.

Źle przeprowadzony proces recyklingu odpadów elektronicznych może być szkodliwy dla środowiska. To z kolei może wiązać się z wysoką grzywną. Podobnie da się powiedzieć o składowaniu starych komputerów i urządzeń elektrycznych. W związku z tym nie ma co zwlekać. Najlepiej od razu skontaktować się ze skupem i mieć problem z głowy.

Recykling elektroniki a bezpieczeństwo danych

Profesjonalny recykling dysków HDD i SSD zapewnia bezpieczeństwo. Dane zapisane na takich urządzeniach zostają zniszczone w sposób bezpowrotny. W związku z tym nie ma obaw, że recykling odpadów elektronicznych przyczyni się do wycieku ważnych informacji. Technologia wykorzystana w tym procesie jest naprawdę skuteczna. Raz zutylizowany dysk twardy czy pendrive nie nadaje się do ekstrakcji informacji poprzedniego właściciela, bo ich tam po prostu nie ma.

Z recyklingiem elektroniki wiąże się odpowiedzialność ekologiczna oraz bezpieczeństwo informacji. Dlatego należy podejść do sprawy z głową. Nie bez znaczenia są także przepisy prawne, oczywiście. Masz stary sprzęt w firmie? Chcesz przeprowadzić profesjonalny recykling elektroodpadów? Wejdź na www.ecoport.pl.