Co zrobić z nieużywanymi ubraniami?

Co zrobić z nieużywanymi ubraniami?

Średnio rocznie firmy produkują 90 milionów ton nowych ubrań przeznaczonych do sprzedaży. 20 milionów ton z nich trafia na wysypiska śmieci, podczas gdy mogłyby one ulec ponownemu wykorzystaniu. Dzieje się tak, ponieważ świadomy recykling nie został jeszcze wprowadzony w każdym gospodarstwie domowym. To od społeczeństwa zależy, gdzie trafią nieużywane czy za małe ubrania, dlatego warto odpowiedzieć na pytanie; co zrobić z tekstyliami, które kurzą się w szafie?

Kontenery PCK

Jest to najszybszy i najmniej wymagający sposób pozbycia się nieużywanych ubrań. Tekstylia złożone i zapakowane w worek należy wrzucić do charakterystycznych, beżowych kontenerów, które spotkać można w większości polskich miast. PCK zachęca również do przekazywania butów, pościeli i firanek.

Co dalej dzieje się z tekstyliami?

Wolontariusze odbierają worki z odzieżą i zawożą je do magazynów, gdzie są dokładnie sortowane. Po tym procesie pracownicy sprzedają  lub oddają je dalej w celu stworzenia z nich tekstyliów do użytku domowego. Cały zysk ze sprzedaży odzieży trafia na konto PCK i przeznaczony jest na działania fundacji.

Śmieciarka jedzie

Na Facebooku spotkać się można z ciekawymi grupami o nazwie „Śmieciarka jedzie”. Jest to przestrzeń, gdzie użytkownicy z całej Polski (zazwyczaj danego miasta, regionu czy gminy) mogą przekazywać sobie nieużywane już przedmioty. Dość często pojawiają się tam ubrania, które zazwyczaj cieszą się dużą popularnością. Inną alternatywą dla social mediów są platformy do sprzedaży używanych przedmiotów, one również dają możliwość wystawienia artykułów do oddania.

Akcje w sklepach

Sieciówki coraz częściej decydują się wspierać ekologiczne rozwiązania oraz korzystać z surowców wtórnych.  Niektóre sklepy znane szerszemu gronu odbiorców co jakiś czas organizują akcje zachęcające do oddawania nieużywanej, niezniszczonej odzieży w zamian za zniżki i bony do wykorzystania w ich sklepie. Odświeżone i złożone ubrania można wrzucać do pojemników znajdujących się w wyznaczonych miejscach na terenie sklepu. O akcjach, sieciówki informują za pomocą mediów społecznościowych.

Przerabianie

Może tak się zdarzyć, że ubranie trafi do kosza, ponieważ jest już niemodne lub za małe. Dobrą inwestycją może okazać się kupno maszyny do szycia. Obecnie w internecie znaleźć można masę poradników i trików dotyczących przerabiania i modyfikowania ubrań. Z za dużych spodni powstanie ciekawa i przyciągająca uwagę spódniczka, a z niemodnej bluzki torebka na zakupy.

Przy segregacji odzieży warto rozeznać się po rodzinie, czy nikt nie potrzebuje dodatkowych kilogramów ubrań, bezsprzecznie jest to najlepszy pomysł na oczyszczenie garderoby. Obdarowywanie najbliższych wpływa na relacje w rodzinie, dlatego dobrze jest to mieć na uwadze.