Sposób na ekologiczne święta

Sposób na ekologiczne święta

Szybkim tempem zbliża się Boże Narodzenie. Można powiedzieć, iż okres świąteczny właśnie się rozpoczął i powoli nabiera rozpędu. Już niedługo galerie handlowe kusić będą okazjami, promocjami i różnego typu ofertami, aby każdy bez wyjątku mógł znaleźć idealny prezent. W tak magicznym terminie nie można zapomnieć o naturze- ona również powinna dostać podarunek, jakim jest ekologiczne podejście do kwestii świąt.

Przed przygotowaniem 12 wigilijnych potraw oraz zapakowaniem prezentów, warto na chwilę zatrzymać się i już pomyśleć o reorganizacji tegorocznych świąt. W jaki sposób ominąć trucie planety podczas tych magicznych dni? Poniżej kilka porad.

Pakowanie podarunków

Świąteczne prezenty to nieodłączny element wigilijnej tradycji. Do najmłodszych, ale również tych starszych przychodzi Mikołaj i wręcza drobne podarunki. Ile dobrego można zrobić dla planety, wybierając odpowiednie opakowanie świątecznego prezentu. Szczególnie w czasach, w których dostępnych jest wiele ekologicznych rozwiązań: biodegradowalny papier do pakowania, ekologiczne wiórki zabezpieczające przedmiot włożony do prezentowego pudełka, czy karton przeznaczony na świąteczne drobnostki- który w łatwy sposób poddać można recyklingowi. To tylko niektóre z rozwiązań dostępnych na rynku. Dlatego przed kupieniem plastikowego papieru, dobrze przemyśleć inne możliwości.

Jedzeniem można się dzielić

Chwilę zajęłoby policzenie, ile dokładnie ton jedzenia trafia każdego roku do kosza na śmieci. Podczas gdy obecnie istnieje wiele rozwiązań pomagających w rozwiązaniu wyżej wymienionego problemu. Jedzenie z wigilijnego stołu powinno trafić do jadłodzielni lub lodówek przeznaczonych do dzielenia się żywnością.

Odpowiedzialny zakup choinki

Zdania dotyczące zakupu choinki są bardzo podzielone, ponieważ istnieją dwie możliwości ekologicznego podejścia do tego tematu. Zakup drzewka żywego jest dobrym rozwiązaniem dla osób posiadających możliwość przesadzenia go do domowego ogródka. Natomiast osobom mieszkającym w bloku poleca się zakup choinki sztucznej, ale takiej, która starczy na lata i będzie mogła zostać poddana recyklingowi w przyszłości.

Czystość w domu

Świąteczny okres to czas domowych porządków, do których bezsprzecznie powinno podejść się ekologicznie. Zamiast kupna ogromnej ilości płynów do sprzątania, warto postawić na domowe rozwiązania. Cytryna, kwasek cytrynowy i ocet to trzy niesamowite produkty idealnie sprawdzające się podczas walki z brudem. Sposób na naturalne pranie również się znajdzie.