Pojednanie z naturą

Pojednanie z naturą

Życie blisko natury jest niemalże wyzwaniem; rozwijający się przemysł oraz rosnący popyt na rynku nieruchomości mają ogromny wpływ na środowisko. Mieszkańcy dużych miast mają coraz mniejsze możliwości nawiązania więzi z naturą; dziś najlepszym sposobem, aby spędzić czas w pięknie pachnącym lesie, jest wyprawa na pobliską wieś. Jak pojednać się na nowo z naturą, aby odczuć pozytywne skutki na zdrowiu oraz komforcie życia?

Podróż w nieznane, ale naturalne

W Polsce dostępnych jest wiele gospodarstw agroturystycznych i domków do wynajęcia znajdujących się w samym sercu lasu; niektóre posiadają wygodny dostęp do jeziora, a inne ciekawe szlaki turystyczne. W internecie każdy chętny do podróży znajdzie idealny nocleg w cenie dopasowanej do swoich możliwości.  Wystarczy dobrze wiedzieć, czego oczekuje się od lokalizacji. Warto zwrócić uwagę, jakie dodatkowe wartości niesie ze sobą dany nocleg- być może dom jest ekologiczny lub prowadzony przez pobliskie gospodarstwo rolne.

Ogromną zaletą wynajęcia posesji w sercu lasu jest możliwość korzystania ze wszystkich dobrodziejstw natury; śpiew ptaków o poranku, chodzenie na bosą po mchu jeśli pozwala na to pogoda, a nawet przytulanie drzew.

Angażowanie się społecznie

W większości miast prężnie działają wolontariaty. Skupiają się one na różnych problemach i starają się je rozwiązać. Jednym z nich jest brak zieleni na terenach zabudowanych. Warto zainteresować się czy w wybranym mieście nie szukają do pomocy przy sadzeniu roślin i drzew. Akcje zazwyczaj są cykliczne, łatwo się na nie zapisać i nie trzeba rzucać swoich codziennych obowiązków, aby przyczynić się do lepszego jutra.  Uczestnictwo w wolontariacie pozwala również poznać wielu nowych ludzi, którzy posiadają podobne zainteresowania i życiowe cele. Być może to początek relacji przyjacielskiej nie tylko z naturą.

Sposób życia

Bliskość z naturą to także działanie na jej korzyść. Zycie zgodnie z ideą zero waste oraz less waste. Świadomy wybór produktów w sklepach (oczywiście najlepiej jest kupować prosto od rolnika), ograniczenie plastiku, segregacja śmieci i prowadzenie swojego kompostownika to wszystko wpływa na bliskość z naturą. Zupełnie inaczej czuje się człowiek, jedząc jogurt zrobiony w zaciszu własnego mieszkania, niż konsumując produkt kupiony w sklepie.

Każdy wybór oraz zakupu jest czynnikiem wpływającym na środowisko, dlatego tak ważne jest, aby swoją bliskość z naturą, rozpocząć małymi krokami. Zanim podejmie się konkretne działania, warto zapoznać się z ich wpływem na otaczającą przyrodę.