Czym jest Zero Waste?
Za słowami Zero Waste kryje się wiele czynności, które pozytywnie wpływają na środowisko. Tłumacząc z języka angielskiego na polski, termin ten oznacza zero marnowania. Praktykowanie w.w. ideologii polega na świadomej ochronie zasobów naturalnych poprzez recykling, kompostowanie czy ponowne wykorzystanie.
Jeszcze całkiem niedawno o ruchu zero waste w Polsce, jak i na świecie było dość cicho. Niektóre firmy odważyły się na kampanie reklamowe zawierające tę nieznane słowo, ale zazwyczaj kończyły się fiaskiem. Dopiero kobieta o wdzięcznym imieniu Bea i nazwisku Johnson wprowadziła ten termin do obiegu, wydając książkę pod tytułem „Zero Wast Home”.
Zasady Zero Waste
Osoby chcące żyć w zgodzie z ideologią zero waste, zobowiązane są do kierowania się pięcioma międzynarodowymi zasadami.
- Refuse (Odmawiać) – czasem rezygnacja z nowych spodni, czy kolejnej gry komputerowej może być trudna, niemniej jednak warto małymi krokami wprowadzać tę zasadę do swojego życia. Nauczenie się słowa „nie” oraz używanie go podczas wizyty w centrum handlowym ograniczy ilość niepotrzebnych produktów w wózku sklepowym.
- Reduce (Ograniczać się) – szczególnie ze wspieraniem konsumpcjonizmu.
- Reuse (Używać ponownie)- Łatwa dostępność produktów sprawia, że zepsutą rzecz łatwiej jest wyrzucić, niż naprawić. Żyjąc w zgodzie z zero waste zepsuty przedmiot najpierw powinien zostać poddany próbie naprawy, dopiero kiedy się nie uda, można kupić nowy.
- Recycle (Segregować) – Plastik, szkło oraz papier wrzucone do odpowiednich pojemników zostaną wykorzystane drugi raz.
- Rot (Kompostowanie) – Należy naturalnie unieszkodliwiać i w pomocny środowisku sposób zagospodarować odpady.
Od czego zacząć przygodę z zero waste?
Przede wszystkim najlepiej jest zacząć małymi krokami; rezygnacja z plastiku w sklepie, na rzecz kupionych wielorazowych torebek na owocowe i warzywa, czy noszenie ze sobą słomki wielokrotnego użytku to dopiero początek przygody z zero waste. Świetnym rozwiązaniem jest, zabranie ze sobą szklanych słoików chcąc zamówić jedzenie na wynos z restauracji. Dodatkowo dla środowiska należy:
- Wymienić jeden, duży kosz na kilka mniejszych umożliwiających recykling
- Używane ubrania posegregować i wrzucić do specjalnych kontenerów na odzież i galanterię
- Ręcznik kuchenny zmienić na chusteczki wielorazowe do sprzątania
- Zamiast butelki plastikowej zainwestować w butelkę filtrującą
- Kupować produkty lokalne od sąsiadujących rolników
- Czytnik e-book’ów zamiast książek papierowych
Reasumując; życie w zgodzie z Zero Waste to wyzwanie, ale i obowiązek każdego obywatela planety. Nawet najmniejsza próba oszczędzania zasobów naturalnych i dbania o planetę przyczynia się do lepszego życia na ziemi.