Kocimiętka – jak można ja wykorzystać?

Kocimiętka – jak można ja wykorzystać?

Kocimiętka to aromatyczna roślina, która przede wszystkim kojarzyć się może z jej euforycznym wręcz działaniem na koty. Sama kocimiętka od dawien dawna znana jest ze swoich licznych zastosowań leczniczych, dlatego z powodzeniem wykorzystywana jest w medycynie ludowej.

Kocimiętka a właściwości lecznicze.

Okazuje się, że zawarte w kocimiętce substancje zdają się być niezwykle pomocne w przypadku licznych problemów zdrowotnych. Możemy wyróżnić tu między innymi olejki eteryczne, gorycze czy garbniki, które wykazują działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze, uspokajające czy nawet przeciwbólowe. Kocimiętka, w celach leczniczych, najczęściej podawana jest w postaci naparu, który można przyrządzić na bazie suszonego ziela lub świeżo zebranych liści.

Ukojenie nerwów.

Ze względu na zawartość olejków eterycznych, kocimiętka jest często polecana wszystkim osobom, które borykają się z bezsennością, nerwicą czy przewlekłym stresem.

Koty przyciąga, a owady odstrasza.

Kocimiętka jest znana przede wszystkim ze swojego euforycznego wręcz działania na koty, a raczej ich układ nerwowy. Nie dziwi więc, że przez wielu nazywana jest kocim narkotykiem. Tę roślinę można także wykorzystać w sytuacji, jeżeli zmagamy się z plagą owadów nawiedzających nasz dom. Wydzielany przez kocimiętkę aromat skutecznie odstrasza takie owady, jak muchy, komary, karaluchy czy nawet szczury – które, co prawda, nie są owadami. Jeżeli więc latem zmagamy się z plagą komarów – dobrym pomysłem będzie zasadzenie w doniczkach kilku sztuk kocimiętki, musimy jednak pamiętać, że o ile odstraszy to owady, tak najpewniej przyciągnie do nas okoliczne koty.