Jak poprawnie hodować rośliny doniczkowe?

Jak poprawnie hodować rośliny doniczkowe?

Jak poprawnie hodować rośliny doniczkowe?

Rośliny doniczkowe to dobry pomysł na odświeżenie naszego mieszkania, w swoisty sposób zdobią pomieszczenia, w których się znajdują. Sama estetyka to nie wszystko, bowiem posiadanie roślin w domu sprawia, iż w znacznym stopniu zwiększa się wilgotność oraz poprawia się jakość powietrza. Jeżeli jednak zakupione przez Ciebie roślinki nie cieszą się długim życiem, najpewniej popełniasz pewne błędy podczas ich uprawy.

Najczęstsze błędy, jakie popełniamy podczas hodowli roślin doniczkowych.

Istotną kwestią jest woda, a więc podlewanie rośliny. Nawet jednodniowa zwłoka w podlewaniu może sprawić, iż negatywnie wpłynie to na wygląd naszej rośliny, a przy wrażliwszych gatunkach, efektem może być jej całkowite uszkodzenie, które doprowadzi do uschnięcia. Podobnie sprawa ma się w sytuacjach, gdy przesadzimy z ilością wody. Jej nadmiar może sprawić, iż korzenie rośliny będą gnić. Nie istnieje uniwersalna rada, która sprawdzi się w przypadku każdej rośliny. By odpowiednio zadbać o roślinę doniczkową, w pierwszej kolejności trzeba przede wszystkim zapoznać się z jej preferencjami oraz wymaganiami. Tyczy się to więc nie tylko ilości wody, jakiej potrzebuje, ale również miejsca, w jakim powinna się znajdować. Mowa tu więc o tym, iż nie każda roślina preferuje dobrze nasłonecznione miejsca, są gatunki, które o wiele lepiej się rozwijają, pozostając w swoistym „cieniu”.

Rośliny doniczkowe dla początkujących osób.

Istnieją gatunki roślin, które przyzwyczajone są do życia w trudnych warunkach. Oznacza to więc, że z całą pewnością nie stanie im się krzywda, gdy trafią pod opiekę osoby niedoświadczonej. Najpopularniejszą rośliną doniczkową przeznaczoną dla początkujących jest kaktus. Jest wiele gatunków oraz odmian tych roślin, jednak znaczna większość z nich nie jest nazbyt wymagająca, a jedynym warunkiem w odpowiedniej pielęgnacji kaktusów jest umiejscowienie ich w miejscu dobrze nasłonecznionym. Inna, równie żywotną rośliną jest aloes. Znany jest ze swoich licznych zastosowań, między innymi w medycynie czy kosmetyce. Ponadto, aloes jest naprawdę prosty w hodowli. Roślina ta cechuje się wytrzymałością i preferuje niezbyt częste podlewanie, jest więc to idealna opcja dla „zapominalskich”.