Jak zimą pomóc dzikim zwierzętom?

Jak zimą pomóc dzikim zwierzętom?

Jak zimą pomóc dzikim zwierzętom?

Podczas zimy możemy zadbać nie tylko o nasze domowe zwierzęta, ale i te, które zamieszkują okoliczne lasy. W trakcie zimy dziko żyjące zwierzęta mają szczególnie utrudniony dostęp do świeżej wody i pożywienia – wszystko za sprawą pokrywającego ziemie śniegu. Niesienie pomocy zarówno zwierzętom, jak i ptakom to naprawdę proste zadanie, które da nam ogromną ilość satysfakcji.

Ptaki zimą – jak o nie zadbać?

Podczas dokarmiania ptaków należy pamiętać przede wszystkim o tym, by im w żaden sposób nie zaszkodzić. Mowa tu więc o odpowiednim pożywieniu – warto przy tym podkreślić, by dzikiego ptactwa pod żadnym pozorem nie dokarmiać suchym chlebem, gdyż zwyczajnie nie to jest pokarm przeznaczony dla nich. Tak, ptaszki z radością zjedzą wiszącą kromkę chleba, ta jednak może im zaszkodzić. Czym więc karmić ptaki? Ziarnami słonecznika, zbóż, owocami czy zakupionym w sklepie zoologicznym specjalnym granulatem dla ptaków. Karmnik dla ptaków to także świetny pomysł, który do naszego ogródka ściągnie nie tylko ogromną ilość skrzydlatych przyjaciół, ale i przy tym ich magiczny śpiew. Podczas zimy możemy także rozwieszać surową słoninkę, która jest szczególnym przysmakiem sikorek.

Leśne zwierzęta – jak i czy można im pomóc?

Leśnymi zwierzętami, mowa tu więc o sarnach, łosiach, dzikach czy nawet wilkach, zajmują się przede wszystkim leśnicy. W większości lasów znajdują się specjalne paśniki, do których to leśnicy regularnie wsypują takie pożywienie, jak siano czy warzywa. Nie powinniśmy samodzielnie dokarmiać mieszkańców lasów, gdyż jest to zadanie leśników. Możemy jednak pomóc pewnemu czworonożnemu koleżce – mowa tu o jeżu. Te niewielkie istotki przesypiają całą zimę, zapadając przy tym w stan hibernacji, który pozwala im przetrwać ten niezwykle mroźny czas. W trakcie samej zimy nie zdziałamy już więc nic, by im w jakikolwiek sposób pomóc. Możemy to jednak zrobić w okresie jesiennym, kiedy to jeże rozpoczynają budowanie zimowych gniazd. Dobrym uczynkiem będzie zostawienie im kupki liści czy gałązek, z których urządzą sobie gniazdko. Pamiętajmy również o tym, by nie dokarmiać jeży przez cały rok, a z całą pewnością – nie podczas późnej jesieni, gdyż ze względu na naszą pomoc, mogą one odwlekać zapadnięcie w zimowy sen, co może skończyć się dla nich tragicznie.