Naoczni świadkowie historii – długowieczne zwierzęta

Naoczni świadkowie historii – długowieczne zwierzęta

 

Żyć zdrowo, szczęśliwie i przede wszystkim – długo. Wiele osób dożywa sędziwego wieku, przekraczając nawet nieraz przy tym liczby trzycyfrowe. Natura nie była i nie jest jednak wobec wszystkich sprawiedliwa, a w szczególności w przypadku długości życia. Na świecie istnieją istoty, które swym wiekiem przyćmiewają nawet światowych rekordzistów, ponieważ potrafią osiągać wiek nawet kilkudziesięciu tysięcy lat. Zdobywcą złotego medalu na olimpiadzie długowieczności z całą pewnością zostałaby gąbka Scolymastra joubini, która może osiągnąć wiek nawet 15 tysięcy lat.

Rekin polarny.

Jeszcze przed paroma laty istną rekordzistką była samica, której wiek określano na około 392 lat. Rekord ten został pobity przez samca, który według przeprowadzonych badań, ma najprawdopodobniej 512 lat, oznacza więc to, że przedstawiciel tego gatunku urodził się na początku roku 1500. Rekiny polarne żyją w mroźnych wodach arktycznych. Ciekawostką jest fakt, że rekiny polarne rosną około 1 cm rocznie, złowiony rekordzista to nie tylko senior, ale i olbrzym, ponieważ mierzył aż pięć metrów długości – właśnie to pozwoliło badaczom na przypuszczalne określenie wieku złowionego rekina polarnego.

Żółw słoniowy.

Żółwie słoniowe są jednym z największych przedstawicieli gatunku żółwi na całym świecie. Oprócz pokaźnych rozmiarów bowiem żółwie te mogą ważyć nawet do 300 kg i mierzyć około 180 cm, obdarzone zostały przez naturę naprawdę długim życiem. Średnia długość życia tych żółwi wynosi około 100 lat. Jednak i tutaj zdarzają się rekordziści – potwierdzonym, najstarszym przedstawicielem tego gatunku jest żółw Jonathan, który liczy sobie ponad 190 lat. Przypuszcza się więc, że urodził się około roku 1832. Nieoficjalnym rekordzistą jest już zmarły w 2006 roku żółw imieniem Adwaita, który mógł się poszczycić wiekiem 255 lat. Wiek Adwaity nie został jednak oficjalnie potwierdzony.