Nadwaga u psa – jak temu zaradzić?

Nadwaga u psa – jak temu zaradzić?

Otyłość jest chorobą, która nie występuję tylko u ludzi. W naturalnym środowisku raczej niemożliwe jest natrafić na dziko żyjące zwierzę, które boryka się z otyłością. Wynika to z prostego faktu, iż muszą one nieustannie zdobywać pożywienie, który z kolei wymaga niezwykłego zaangażowania fizycznego. Inaczej sprawa ma się ze zwierzętami domowymi – niezdający sobie sprawy z niebezpieczeństwa właściciele często przekarmiają swoje czworonogi, a ich waga rośnie z dnia na dzień.

Otyłość u psa – czy jest groźna?

Podobnie jak u ludzi, otyłość u psów niesie za sobą szereg niebezpiecznych konsekwencji. Mowa tu przede wszystkim o zwiększonym ryzyku zachorowania na róznego rodzaju choroby. W tym nowotwory, cukrzyca oraz podatność na liczne kontuzje, które z kolei mogą prowadzić do zwyrodnień.

Jak odchudzić psa?

Otyłość u psa wpływa przede wszystkim na jego jakość oraz długość życia. Konieczne jest więc podjęcie odpowiednich kroków, by nasz czworonóg pozbył się nadmiarowych kilogramów. Trzeba jednocześnie pamiętać o tym, że odchudzanie nie może równać się głodzeniu. Należy w pierwszej kolejności zastosować odpowiednią dietę, która powinna być bogata w białko i błonnik – oczywiście, po uprzedniej konsultacji z weterynarzem, który dobierze mu dietę, mając na uwadze jego aktualny stan zdrowotny. Odchudzając psa, należy również pamiętać o odpowiedniej dawce ruchu, która wpłynie pozytywnie nie tylko na czworonoga, ale i na właściciela. Regularne spacery zmniejszają ryzyko występowania licznych chorób i schorzeń, korzystnie wpływając także na układ krążenia.