Mandat za niesprzątanie po psie!

Mandat za niesprzątanie po psie!

Posiadanie pupila to nie tylko przyjemności, ale również obowiązki. Spacery z psem oznaczają konieczność sprzątania jego odchodów. Faktem jest jednak to, że wiele osób przerasta to zadanie. Powody mogą być różne – obrzydzenie, wstyd, ignorancja. Należy jednak wziąć pod uwagę, że park lub miejski skwerek nie jest toaletą dla domowych zwierząt. Skalę omawianego problemu można zauważyć szczególnie zimą, kiedy wszystko pokryte jest śniegiem. Trzeba mieć świadomość, że nieposprzątanie po kudłatym przyjacielu może skutkować mandatem. Wizja kary finansowej z pewnością będzie motywacją dla tych, którzy nie uznają obowiązku usuwania nieczystości psa z przestrzeni publicznej.

Dlaczego należy sprzątać psie odchody?

Na samym początku dobrze jest wyjaśnić, dlaczego sprzątanie psich odchodów jest obowiązkiem. Przede wszystkim mogą one stanowić źródło wielu niebezpiecznych bakterii i chorób. Niestety wiele czworonogów załatwia potrzeby fizjologiczne na placu zabaw. Nieświadome dzieci mogą wziąć je do rąk, którymi następnie będą dotykać twarz. Mogłoby się wydawać, że nie dotyczy to ogrodzonych stref dla najmłodszych, jednak nie jest to prawdą. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że zwierzak może przemknąć niepostrzeżenie przez ogrodzenie. Ponadto, wielu nieodpowiedzialnych rodziców wprowadza psy na smyczy na plac zabaw, a następnie po nich nie sprząta. Należy pamiętać, że liczba czworonogów w Polsce jest bardzo wysoka, co przekłada się na ogromną ilość odchodów.

Ile wynosi mandat karny za niesprzątanie po psie?

Mandat karny za niesprzątanie po psie może wynosić nawet 500 zł. Warto podkreślić, że odwołanie się od niego jest zwykle nieskuteczne. Wynika to z faktu, że obowiązek usuwania odchodów pupila jest zapisany w przepisach prawa. Nie dotyczy to jedynie osób niepełnosprawnych oraz mundurowych, którzy mają pod opieką psy „na służbie”. Na szczęście świadomość Polaków stale się zwiększa. Nawet w bardzo małych miejscowościach oraz wsiach znajdują się punkty, gdzie można wyrzucić woreczek z odchodami czworonoga.