Jak samodzielnie przeprowadzić odkomarzanie w ogrodzie?

Jak samodzielnie przeprowadzić odkomarzanie w ogrodzie?

Komary bywają uciążliwe dla otoczenia – nie ma w tym nic dziwnego, że wiele osób poszukuje skutecznych sposobów na pozbycie się „nieprzyjaciół”. W dzisiejszych czasach dostępnych jest wiele środków i preparatów o wysokiej skuteczności, jednak ich skład nierzadko wzbudza wiele wątpliwości. Wybierając opryski należy sprawdzić, czy nie zawierają one związków, które mogłyby negatywnie wpłynąć na otoczenie. Nieumiejętne obchodzenie się z nimi stanowi realne zagrożenie dla zdrowia.

Bezpieczne środki owadobójcze

Stosowanie preparatów owadobójczych nie jest niczym zaskakującym. Należy jednak wziąć pod uwagę, że są one przepełnione związkami chemicznymi, które mogą okazać się toksyczne dla otoczenia. Właśnie dlatego wybór produktu nie powinien być przypadkowy. Do aplikacji oprysków niezbędne jest specjalistyczne urządzenie (opryskiwacz), który równomiernie rozprowadzi środek. Należy nanieść go na miejsca przesiadywania owadów. Komary bardzo często skupiają się wokół zbiorników wodnych, a także obszarach zacienionych i wilgotnych. Wiele osób decyduje się także na opryskanie elewacji – w ten sposób można ograniczyć przedostawanie się owadów do wnętrza budynku. Nie można pominąć gęstych krzewów oraz tuj czy też innych drzew iglastych. Z należytą ostrożnością należy podejść do krzewów i drzew owocowych. Spożycie opryskanych owoców lub warzyw może zakończyć się silnym zatruciem!

Konieczność powtarzania zabiegu

Efekty odkomarzania ogrodu można zwykle zauważyć już po kilku dniach. Opryski działają szybko, jednak nie zapewniają ona trwałych rezultatów. Warto również pamiętać, że nie warto aplikować ich przed opadami atmosferycznymi. Może zdarzyć się tak, że środek zostanie w dużym stopniu zmyty przez deszcz, przez co jego skuteczność drastycznie spadnie. Sprawdzanie prognozy pogody jest absolutnie obowiązkowe podczas planowania odkomarzania! Należy mieć świadomość, że owady prędzej czy później powrócą. Dotyczy to szczególnie miejsc sąsiadujących z lasem lub zbiornikami wodnymi. Dobrze, jeśli na odkomarzanie zdecydują się również właściciele pobliskich posesji. Warto jest skonsultować się z sąsiadami, aby ustalić wspólną strategi. Nie można jednoznacznie powiedzieć, co ile dni należy powtarzać omawiany zabieg, gdyż jest to uzależnione od wielu różnych czynników. Z łatwością można zaobserwować zwiększoną ilość owadów.

Naturalne sposoby na komary

Opryski chemiczne na owady powinny być wykorzystywane jedynie w ostateczności. Trzeba wiedzieć, że nie są one obojętne dla otoczenia. Doskonała opcją jest zasadzenie roślin, które odstraszają komary. Mowa tutaj o m.in. lawendzie, mięcie, pomidorach. W walce z wrogiem pomocne mogą okazać się również olejki eteryczne. Dom warto zabezpieczyć za pomocą siatki montowanej w otworach okiennych i drzwiowych. Moskitiera z oczkami o bardzo małej średnicy ogranicza intensywność przedostawania się owadów do wnętrza budynku. Nie jest ona dużym wydatkiem, a jej montaż jest wyjątkowo prosty i szybki. W przypadku drzwi balkonowych oraz tarasowych świetnie sprawdza się siatka otwierana, która posiada zamontowane magnesy.