BezpieczeństwoCiekawostkiŚrodowiskoZdrowie

Czy aluminium jest szkodliwe dla zdrowia?

Aluminium  to tworzywo zapewniające szeroki zakres zastosowań. To właśnie dlatego jest ono obecne w niemal każdej polskiej kuchni. Produkuje się z niego m.in. garnki, folie do pieczenia, grille, opakowania jednorazowego użytku. Warto zastanowić się, jak aluminium wpływa na ludzkie zdrowie oraz otoczenie. Badania naukowe są niepodważalne – ich wynik może być dla wielu osób prawdziwym zaskoczeniem.

Aluminium w organizmie człowieka

Wraz z wiekiem organizm człowieka gromadzi coraz większą ilość aluminium (a właściwie glinu). Przyjmuje się, że u noworodka jest to około 0,2 mg/kg masy ciała. U starszych osób omawiana wartość może wynosić nawet 0,6-0,7 mg/kg masy ciała. W ciele dorosłego znajduje się mniej więcej 50-150 mg glinu. Nawet połowa może być zgromadzona w płucach, natomiast reszta w kościach, stawach oraz tkankach miękkich. Glin przedostaje się do organizmu przede wszystkim przez śluzówkę. Włącza się on do białka, które odpowiada za transport jonów żelaza. Naturalny obieg sprawia, że wspomniany związek trafia do tkanek, kości, płuc czy też mózgu.

Toksyczny wpływ glinu na organizm człowieka

Glin wykazuje toksyczny wpływ na organizm człowieka. Pierwiastek ten stanowi szczególne zagrożenie dla nerek, które odpowiadają za filtrację. Jest to szczególnie widoczne u dializowanych pacjentów. Wynika to z faktu, że aparatura stosowana do dializ eliminuje z osocza tylko niewielką część jonów glinu. Właśnie dlatego osoby dializowane mogą borykać się z wieloma uciążliwymi dolegliwościami, takimi jak np. zaburzenia koordynacji ruchowe, ruchy mimowolne, drżenie mięśni, demencja. Aluminium stanowi ogromne zagrożenia dla krwi, układu nerwowego oraz kostnego.

Objawy zatrucia glinem

Zatrucie aluminium stanowi realne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Do głównym objawów można zaliczyć m.in. otępienie, demencję, problemy z koncentracją i logicznym myśleniem, zaburzenia mowy, zmienne nastroje, zaburzenia osobowości, problemy natury emocjonalnej, omamy, zwiększona łamliwość kości, niedokrwistość, ataki padaczki i inne. Glin jest również szkodliwy dla środowiska naturalnego.

Powiązane teksty
CiekawostkiEdukacjaEkoOchrona przyrodyŚrodowisko

Festiwal EKOstudent - czym jest?

EKOstudent to festiwal, który ma na celu promowanie ekologii wśród młodych ludzi. W 2021 roku…
Czytaj dalej
CiekawostkiEkoOchrona przyrodyPoradyPrzetwórstwoŚrodowisko

Czy warto wrzucać odzież do kontenerów PCK?

Kontenery PCK znajdują się nie tylko w dużych, ale również małych miejscowościach. Wiele…
Czytaj dalej
CiekawostkiEdukacjaEkoOchrona przyrodyŚrodowisko

Kilka ciekawostek ekologicznych

Zmiany klimatyczne sprawiają, że sytuacja na świecie dynamicznie się zmienia. Nie od dziś…
Czytaj dalej