Wymarłe rasy psów.

Wymarłe rasy psów.

Wymarłe rasy psów.

Według Międzynarodowej Federacji Kynologicznej obecnie na całym świecie istnieje dokładnie 354 ras psów. Jest to liczba ras, która uznawana jest przez FCI, a więc Międzynarodową Federację Kynologiczną. Nieoficjalnie jednak liczbę ras psów szacuje się na około 800. W całej historii ludzkości ras tych było jednak o wiele więcej, lecz znaczna część z nich wymarła – najpewniej było to wynikiem zwyczajnej utraty popularności, a więc zaniechania hodowli lub wymieszanie konkretnej rasy z innymi, przez co „pierwowzór” zwyczajnie zniknął.

Mastiff Alpejski.

Psy tej rasy były istnymi kolosami – według zapisanych informacji, najokazalsze osobniki potrafił osiągać wagę nawet 150 kilogramów i wzrostu jednego metra w kłębie. Rasa ta najprawdopodobniej wymarła w połowie XIX wieku, zanim to się jednak stało, za sprawą skrzyżowania Mastifa Alpejskiego z nowofundlami i dogami niemieckimi, powstała rasa psów, która po dziś dzień cieszy się ogromną popularnością – mowa tu o bernardynach.

Dogo Cubano.

Rasa ta wytworzyła się po skrzyżowaniu kilku ras mastifów, buldogów i psów stróżujących. Psy te osiągały wzrost około 50 cm w kłębie i wagę około 90 kilogramów, choć oczywiście zdarzały się i większe osobniki. Skóra tych psów i ich sierść cechowała się o wiele większą wytrzymałością, niż u innych ras – rasę te opisał niejaki Robert Dallas, który wspomniał, iż właśnie ta niezwykle wytrzymała skóra i sierść sprawiły, że były w stanie przeżyć okrutne bicie, które stanowiło część ich tresury. Dogo Cubano stworzono po to, by tropić oraz schwytać zbiegłych niewolników. Zapoczątkowanie tej rasy przypisuje się Hiszpanom. Wiele osobników tej rasy zostało również przekazanych francuzom w momencie, gdy na Haiti wybuchł powszechny bunt. Dogo Cubano trafiły również do Ameryki Północnej, a w szczególności do południowych stanów, gdzie niewolnictwo było niezwykle popularne.