Co zrobić, jeżeli spotkamy w lesie wilka?

Co zrobić, jeżeli spotkamy w lesie wilka?

Spacer w lesie to doskonały sposób na relaks i bezpośredni kontakt z naturą, która otacza nas ze wszystkich stron. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że las zamieszkiwany jest przez wiele gatunków zwierząt – znaczna większość z nich jest płochliwa i unika kontaktu z człowiekiem. Warto wiedzieć, że populacja wilka w Polsce ma się coraz lepiej – jak więc należy się zachować, jeżeli spotkamy na swojej drodze wilka?

Daj się zauważyć.

Choć w lesie powinniśmy dbać o komfort innych zwierząt, bo to my jesteśmy ich gościem – jeżeli jednak w naszej okolicy występują wilki, zadbajmy o to, by nasza obecność była słyszalna. Wilki mają doskonały słuch, a przy tym odczuwają naturalny lęk przed człowiekiem – jeżeli drapieżnik zorientuje się o naszej obecności, najprawdopodobniej czym prędzej się oddali, pozostając niezauważonym.

Spotkaliśmy wilka na naszej drodze – jak się zachować?

Jeżeli jednak doszło do sytuacji, że natrafiliśmy w lesie na wilka – w pierwszej kolejności należy zachować dystans, powinniśmy więc oddalić się od zwierzęcia, nie odwracając się do niego plecami. Gdy wilk nie oddala się, lub zaczyna zmierzać w naszą stronę – krzyknijmy lub zaklaszczmy głośno w dłonie. Nagły hałas powinien skłonić zwierzę do natychmiastowej ucieczki. Może się zdarzyć, że wilk będzie na tyle ciekawski, że z ucieczką będzie się ociągać – w takim przypadku możemy w jego kierunku rzucić patykiem lub szyszką. Nie należy podejmować się gwałtownej ucieczki – może to skłonić wilka do pogoni.