Jak ubrać się na zimową podróż w góry?

Jak ubrać się na zimową podróż w góry?

Rozpoczął się sezon na górskie wyprawy oraz sporty zimowe, dlatego najpopularniejsze miasta, z których blisko jest na stoki, obecnie są oblegane przez turystów. Na próżno szukać wolnego noclegu z dnia na dzień. Dla niektórych wyprawa w góry to coroczna tradycja, dla innych może to być pierwsza taka przygoda w życiu; dlatego zawsze warto wiedzieć jak odpowiednio ubrać się i co ze sobą wziąć.

Bielizna termoaktywna to podstawa

Największą popularnością cieszy się ubieranie na tzw. cebulkę, czyli zakładanie kilku warstw ciepłej odzieży. Zanim jednak decyzja padnie na założenie ciepłego swetra czy polaru, na ciele powinna znaleźć się ciepła bielizna termoaktywna. Kupując taki rodzaj bielizny, należy zwrócić uwagę na kilka czynników: czy przepuszcza powietrze, pozwala skórze oddychać i odprowadza wilgoć. Wybierając się na dłuższy wyjazd najlepiej wziąć ze sobą kilka kompletów termiki.

Właściwy polar

Wybór może paść na trzy różne rodzaje polaru;

  • Lekka bluza polarowa, która idealnie sprawdzi się, jako dodatek pod cieplejszą kurtkę. Powinna być właściwie dopasowana, aby nie blokować ruchów podczas górskich wypraw. Warto postawić na model z kołnierzem, który dodatkowo ochroni szyję.
  • Polar o średniej grubości to idealne rozwiązanie przy wybraniu kurtki przeciwdeszczowej. Niestety ten rodzaj odzieży nie sprawdzi się, jako warstwa zewnętrzna.
  • Kurtka polarowa powinna być wyborem tych, którzy wybierają się w góry słoneczną porą. Kupując kurtkę polarową, należy zwrócić uwagę na ilość i wielkość kieszeni; sprawdzą się one nie tylko jako dodatkowe miejsce na przechowywanie, ale również świetny sposób ogrzania rąk.

Odpowiednia kurtka

Wyruszając w góry podczas trwania najzimniejszego okresu w roku, należy zabrać ze sobą ciepłą, wygodną puchówkę. Sprawdzi się ona, jeśli za oknem panuje mróz. Dla fanów wegańskich rozwiązań producenci proponują wersję z syntetyczną włókniną ocieplającą.

najważniejszy element czyli buty

Na rynku jest wiele nowych technologii i naprawdę trudno wybrać właściwą. Obuwie trekkingowe powinno być wysokie (sięgające za kostkę), dopasowane do trasy, a najważniejsza rzecz na którą trzeba zwrócić uwagę to wysokość cholewki. Należy pamiętać, że niskie temperatury wpływają na komfort zimowych rozrywek, tak więc buty dodatkowo powinny być ciepłe.

Rękawice

Ogrzewanie rąk w kieszeniach sprawdzi podczas spaceru w parku jesienią. Zimą dłonie potrzebują prawdziwego ocieplenia i ochrony. Rękawice powinny zostać dobrane w zależności od aktywności. Podczas górskiej wyprawy sprawdzą się rękawice polarowe, dodatkowym atutem będzie wersja posiadająca wzmocnienie na spodzie dłoni.