Ekoturystyka- czym jest?
Częste podróżowanie oraz odwiedzanie różnych części świata to w dzisiejszych czasach norma. Dobrze prosperujące linie lotnicze umożliwiają pracowanie w dwóch innych państwach, a więc urlop na ciepłej plaży nie jest żadnym wyzwaniem. Wraz z rozwojem zainteresowania podróżami zaczął się kształtować termin ekoturystyki, który nie do końca wszystkim jest znany. Warto wiedzieć czym cechuje się ta gałąź turystyki i żyć w zgodzie z nią.
Czym jest ekoturystyka?
Najprościej mówiąc, jest to zwiedzanie wybranego miejsca w sposób świadomy. Głównym celem ekoturystyki jest przede wszystkim zachowanie zrównoważonego rozwoju w przyrodzie. Wybór świadomego środka transportu, kierunku podróży czy wszystkiego, co otacza turystę podczas wyprawy to podstawa przyczyniania się do ochrony środowiska.
Ekoturysta nie wybierze się do Zakopanego podczas największego szczytu w sezonie, raczej postawi na kierunki pozwalające na swobodę zwiedzania, którą dają miejsca mało oblegane. Dodatkowo wybierając się w dany region, należy prawidłowo wpływać na rozwój społeczeństwa, promować ich lokalną kuchnię i produkty, z których posiadają największy zysk.
Jak podróżować zgodnie z wartościami ekoturystyki?
Każda nawet najmniejsza podróż wymaga dokładnego planu; w jaki sposób dotrzeć do danego miejsca, aby ograniczyć toksyczny wpływ na środowisko, w jakim miejscu się zatrzymać, jakie produkty spożywać i jak je przechowywać, aby było to najbardziej ekologiczne rozwiązanie. Ekoturystyka uczy, iż należy każdy obszar poznać dokładnie, w naturalny sposób i w zgodzie z naturą. Warto pamiętać, że podróż powinna mieć pozytywny wpływ na sytuację ekonomiczną lokalnych mieszkańców oraz środowisko ich otaczające.
Formy ekoturystyki
Formą cieszącą się największą popularnością wśród ekoturystów jest po prostu ucieczka od cywilizacji. Wybór zazwyczaj pada na gospodarstwa agroturystyczne oraz miejsca żyjące z duchem zero waste i ekologicznym podejściem do turystyki. Eko farma dająca możliwość najmłodszym poznania życia zwierząt oraz roślin to świetny pomysł na aktywny weekend poza dużym, zabudowanym i zanieczyszczonym miastem. Namiot rozstawiony w samym środku lasu z dostępem do jeziora, gdzie turysta może zażywać porannej kąpieli, jest również formą ekoturystyki. Oczywiście należy pamiętać, że płyny, które używane są podczas codziennej pielęgnacji, mają ogromny wpływ na wodę.
Wyjazd z dziećmi
Uczenie najmłodszych zgodnego życia z naturą jest wymagające. Wycieczki trzeba dokładnie planować i przewidywać ich przebieg jeszcze przed opuszczeniem miasta. Jest to duże wyzwanie szczególnie przy małych dzieciach, natomiast wpływ natury na rozwój małego człowieka jest ogromny. Przebywanie w zielonym lesie zmniejsza poziom stresu oraz wzmacnia pozytywne cechy takie jak kreatywność i łatwość w nawiązywaniu kontaktów. Wybierając się na rodzinny wyjazd warto skorzystać z gotowych planów wycieczki dostępnych w internecie.
Książka na dobry początek
Chcąc poznać dokładne tajniki ekoturystyki, polecane jest zapoznanie się z pierwszą w Polsce książką dotyczącą tego terminu, napisaną przez Dominikę Zarębę. Wydana w 2020 roku przez wydawnictwo PWN cieszy się ogromną popularnością wśród ekologów i fanów życia less waste.