Bezpieczne wędrówki po lesie – do jakich zasad się stosować?

Bezpieczne wędrówki po lesie – do jakich zasad się stosować?

Wakacje to czas, kiedy wiele osób chętnie udaje się na leśne wędrówki. Stanowią one źródło ogromnej przyjemności, jednak pod gęstą osłoną drzew czyha wiele niebezpieczeństw. Poniższe wskazówki mogą okazać się wsparciem dla tych, którzy nie posiadają doświadczenia. Warto pamiętać, że nawet doświadczeni grzybiarze tracą orientację w terenie, więc nigdy nie można tracić czujności.

Spacery w kilkuosobowych grupach

Samotna wyprawa do lasu jest dla wielu osób sposobem na to, aby odstresować się oraz zapomnieć o problemach dnia codziennego. W wielu przypadkach nie jest to dobry pomysł, szczególnie jeśli nie znamy danego otoczenia. Podstawą jest aklimatyzacja w nowym miejscu. Nie należy wchodzić w głąb lasu „z marszu”, ponieważ może skończyć się to wieloma nieprzyjemnymi sytuacjami. Najlepiej udać się na grupowy spacer, gdyż obecność innych osób daje poczucie spokoju i psychicznego komfortu. Dość rzadko zdarza się, aby u wszystkich członków „drużyny” jednocześnie doszło do zaburzenia orientacji w terenie. Dodatkowym atutem jest fakt, że w przypadku wypadku (np. ukoszenia żmii, potknięcia się o wystający konar, ataku alergii) można liczyć na natychmiastową reakcję towarzyszy.

Profesjonalne preparaty odstraszające owady

Faktem jest, że las jest piękny, jednak nie brakuje w nim owadów, których ugryzienia mogą być bardzo dotkliwe. Nie ma sensu inwestować w tanie preparaty odstraszające komary lub kleszcze – są one dostępne w niemal każdym markecie, jednak ich skuteczność znajduje się na bardzo niskim poziomie. O wiele lepszym rozwiązaniem jest zakup profesjonalnych środków (sprzedawanych w m.in. aptekach), które zapewniają pożądane działanie. Należy jednak wiedzieć, że bardzo często są one naszpikowane chemią, więc mogą okazać się nieodpowiednie dla dzieci. Konieczne jest stosowanie się do informacji znajdujących się na opakowaniu. Polecane są również maści oraz żele łagodzące ugryzienia. Warto wiedzieć, że nie wszystkie owady wydzielają naturalny środek przeciwbólowy, więc miejsc ukąszenia może boleć przez długi czas.

Ubiór adekwatny do warunków otoczenia

Kolejną kwestią jest ubiór, który musi zostać dopasowany do specyficznych warunków otoczenia. Dość często w lesie można zauważyć panie w zwiewnych sukienkach, panów w klapkach lub dzieci bez okrycia głowy. To wielki błąd! Należy mieć świadomość, że w środku lasu panuje zupełni inny mikroklimat. Nawet latem dobrze jest założyć długie spodnie oraz bluzkę zakrywającą ręce. Najlepiej postawić na przewiewne, lekkie materiały, które zapewniają optymalną cyrkulację powietrza. Nie można również zapomnieć o nakryciu głowy. W jesienne i zimowe dni trzeba skutecznie zabezpieczyć się przed niskimi temperaturami oraz wilgocią. Podstawą udanej wyprawy są solidne, kryte buty. Godne polecania są modele zabudowane z podeszwą pokrytą protektorem. Antypoślizgowa podeszwa odgrywa szczególną rolę w deszczowe dni. Ponadto, zwiększa ona przyczepność do podłoża, a tym samym zmniejsza ryzyko upadku. Buty powinny również stabilizować kostkę, ponieważ leśne tereny bywają nierówne i pełne niespodzianek. Łatwo tutaj o zwichnięcie kostki.

Niezbędne narzędzia i akcesoria

Podczas pakowania plecaka należy pamiętać o potrzebnych narzędziach oraz akcesoriach. Mogą one okazać się przydatne w najmniej spodziewanym momencie. Przede wszystkim warto jest posiadać scyzoryk wielofunkcyjny, zapałki/zapalniczkę, kompas, zapasową baterię do smartfona lub innego urządzenia. Wiele osób uważa, że w dzisiejszych czasach nie ma sensu zabierać ze sobą papierowej mapy, jednak dobrze wziąć pod uwagę, że elektroniczne gadżety bywają zawodne. Nie można mieć pewności, czy w lesie będzie zasięg, a skorzystanie z internetu może okazać się niemożliwe. Do plecaka warto spakować powerbank lub inne zapasowe źródło energii elektrycznej. Nie można zapomnieć o wodzie oraz prowiancie. Podczas kilkugodzinnej wyprawy traci się sporą ilość energii. Jeśli z różnych powodów zostanie ona przedłużona, to może dojść do wyczerpania organizmu. Osoby borykające się z chorobami przewlekłymi, astmą, alergią i innymi schorzeniami zawsze muszą mieć przy sobie leki, które pomogą w przypadku niespodziewanego ataku.

Przemieszczanie się po oznakowanych trasach

Nierozsądne są leśne wędrówki „na oślep” – niestety wiele osób zapomina, że zmysł orientacji bywa zawodny. Udowadnia to wiele historii doświadczonych grzybiarzy lub myśliwych. Takie spacery są dopuszczalne wyłącznie w przypadku, gdy nie mamy zamiaru wchodzić do lasu zbyt daleko. W innym przypadku należy zawsze poruszać się po oznakowanych trasach. Należy wiedzieć, że nie wszystkie z nich są piesze! Drogi mogą krzyżować się ze szlakami rowerowymi lub konnymi. Istotne jest, aby zwrócić uwagę na kolory – obniża to prawdopodobieństwo pomylenia tras. Trudne szlaki nierzadko prowadzą przez kamienie, rzeczki i pagórki. Właśnie dlatego są one przeznaczone dla osób z dobrą kondycją, dla których ciężkie warunki terenu nie stanowią wyzwania. Siły należy mierzyć na zamiary! Zawrócenie nie jest oznaką słabości, ani powodem do wstydu. Logiczne, zdroworozsądkowe myślenie jest niezbędne nie tylko w lesie. Czasami już po przejściu 2-3 km może wystąpić dyskomfort i zmęczenie. W takim przypadku lepiej udać się w drogę powrotną.