Jak chronić skórę dziecka przed słońcem?

Jak chronić skórę dziecka przed słońcem?

Wakacje z dzieckiem wcale nie muszą wiązać się z długą listą ograniczeń. Wspólne spędzanie czasu na świeżym powietrzu wymaga jednak kompleksowej ochrony skóry malucha. Przed wyruszeniem w podróż należy zaopatrzyć się w niezbędne kosmetyki. Promieniowanie słoneczne jest szkodliwe – grozi ono nie tylko bolesnymi poparzeniami. Rodzice powinni kierować się zdrowym rozsądkiem, tak aby nie stwarzać niepotrzebnego ryzyka. Sporo zależy od wieku pociechy. W przypadku niemowląt zachodzi wyższe ryzyko udaru cieplnego. Poniżej przedstawiono kilka wskazówek, dzięki którym urlop stanie się czystą przyjemnością.

Czy skóra dziecka jest bardziej wrażliwa?

Skóra dziecka wyróżnia się o wiele większą wrażliwością, niż skóra osoby dorosłej. W dużej mierze wynika to z faktu, że jest ona cieńsza. Liczne badania naukowe dowodzą, że jest ona o wiele bardziej podatna na negatywny wpływ czynników zewnętrznych (w tym promieniowanie UV). Trzeba również wiedzieć, że skóra malucha wytwarza mniejszą ilość melaniny, która odpowiada za naturalną ochronę przed słońcem. Z tego względu potrzebuje ona szczególnej troski.

W przypadku niemowląt termoregulacja nie jest jeszcze rozwinięta. Niższa aktywność gruczołów potowych stanowi zagrożenie dla smyka. Dzieci do lat 3 dobrze jest chronić przed ekspozycją na słońce. Z wieku zwiększa się odporność organizmu na warunki atmosferyczne, jednak wiele zależy od indywidualnych predyspozycji.

Czy promieniowanie UV jest szkodliwe?

Promieniowanie słoneczne jest niezbędne do prawidłowej pracy organizmu. Należy wiedzieć, że stymuluje ono organizmu do produkcji witaminy D3. Dodatkowym atutem jest fakt, że wspomaga leczenie wybranych chorób skóry (m.in. łuszczycy, egzemy). Dobroczynnie wpływa na układ immunologiczny, co zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu poważnych dolegliwości.

Z ekspozycją na słońce nie można przesadzać. Każdy powinien wiedzieć, że promieniowanie UVA oraz UVB może okazać się szkodliwe. Nie tylko stwarza ryzyko poparzenia skóry, ale również zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia wielu niepożądanych reakcji organizmu (np. alergicznych). Przyspiesza starzenie się skóry, a nawet może doprowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych. Warto także wspomnieć o chorobach nowotworowych skóry.

Maluch na słońcu – 6 sprawdzonych zasad

Dzieci do lat 3 nie powinny przebywać w pełnym słońcu. Zabawa na świeżym powietrzu musi odbywać się w cieniu. Istotne jest również to, aby zadbać o zadaszenie wózka oraz stosowanie kosmetyków ochronnych. Poniżej przedstawiono kilka praktycznych wskazówek, do których warto się stosować.

  1. Przed wyjściem z domu należy dokładnie posmarować twarz oraz ciało dziecka kremem z filtrem. Im wyższa wartość SPF, tym lepsza ochrona przed słońcem. W sprzedaży znajduje się wiele kosmetyków dedykowanych najmłodszym. Zapewniają one szybką oraz wygodną aplikację, co ma szczególne znaczenie w przypadku niecierpliwych smyków.
  2. Należy unikać ekspozycji na słońce w porze najintensywniejszego promieniowania (11-15). Najlepiej, aby dziecko przebywało w cieniu. Nie można zapomnieć o osłonie głowy np. kapeluszu, czapce z daszkiem, chuście.
  3. Podczas wizyty na plaży należy smarować dziecko kremem ochronnym po każdym wyjściu z wody. Warto jest posiadać ze sobą rozkładany parasol, pod którym smyk może się ukryć. Nie można pozostawiać śpiącego dziecka w wózku lub na leżaku. Należy znaleźć zacienione miejsce, które zapewni dostateczną ochronę przez słońcem i wysoką temperaturą.
  4. Dziecko powyżej roku powinno nosić okulary przeciwsłoneczne. Ważne jest, aby posiadały one wysoki filtr, który odpowiada za ochronę oczu. Należy unikać okularów, które pełnią jedynie rolę ozdoby.
  5. Krem przeciwsłoneczny oraz inne preparaty powinny zostać spłukane ze skóry po powrocie do domu. W przypadku podrażnień skóry warto zaaplikować środek łagodzący po opalaniu.
  6. Maluchy w pieluszkach są narażone na bolesne odparzenia. Właśnie dlatego warto jest zdejmować je na czas zabawy w słońcu, o ile jest to możliwe. W przypadku niemowląt należy wybrać pieluszki z delikatnego, przewiewnego materiału. Obowiązkowe jest stosowanie kosmetyków chroniących przed wysypką lub odparzeniami.