Czym jest moda eco?

Czym jest moda eco?

Z pewnością wiele osób spotkało się z pojęciem mody ekologicznej, która przybyła do Polski z zachodu. Warto mieć świadomość, że branża odzieżowa generuje dużą ilość odpadów. Procesy produkcyjne również stanowią ogromne obciążenie dla naszej planety. Zdecydowana większość fabryk nie szanuje praw natury, co niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji.. Mogłoby się wydawać, że nadeszły zmiany. W popularnych sieciówkach dostępne są kolekcje ECO – ubrania oraz akcesoria wykonane z np. odzyskanych materiałów. Bywa jednak tak, że jest to jedynie chwyt marketingowy, który ma na celu poprawę wizerunku marki oraz przyciągnięcie nowych klientów. Właśnie dlatego należy uważać na marki, które są „fałszywie ekologiczne”.

Odzież eko, czyli co?

Ubrania oznaczone symbolem eco produkowane są z certyfikowanych materiałów, które spełniają szereg restrykcyjnych norm oraz standardów. Tutaj nie ma miejsca na przypadkowe tekstylia! Sporym zainteresowaniem cieszy się bawełna organiczna – odzież wykonana z tego materiału nie jest ekstremalnie droga, więc nie znajduje się poza zasięgiem przeciętnie zarabiających konsumentów. Tkaniny organiczne powstają wyłącznie ze starannie wyselekcjonowanych surowców. Proces produkcyjny odbywa się z poszanowaniem środowiska naturalnego. Dąży się do zminimalizowania zużycia wody oraz energii. Nie bez znaczenia jest również ilość zanieczyszczeń generowanych przez przedsiębiorstwo. Właśnie dlatego nie wszystkie marki mogą wypuścić własną kolekcję eco. Należy również zaznaczyć, że materiały ekologiczne nie są tym samym co organiczne! Tkaniny organiczne są najbardziej przyjazne naszej planecie.

Po pierwsze certyfikaty!

Niejedna marka próbuje wykorzystać trend na bycie ekologicznym. Dla zysków wprowadzają one swoich klientów w błąd. Ubrania z kolekcji eco wcale nie muszą różnić się wiele od standardowych! Zwykle jednak są one dość drogie. Właśnie dlatego pierwszym krokiem jest sprawdzenie certyfikatów. To właśnie one stanowią potwierdzenie tego, że mamy do czynienia z naturalnymi, a zarazem bezpiecznymi materiałami. Dobrze jest również celować w renomowane marki, które nie pozwoliłyby sobie na oszustwo.

Za jakość trzeba zapłacić

Ubrania i akcesoria z materiałów organicznych nie należą do najtańszych, jednak warto pamiętać, że jakość kosztuje. Ponadto, mogą one przetrwać w nienagannym stanie znacznie dłużej, niż nieekologiczne tekstylia. Jest to świetna opcja dla alergików lub osób z wrażliwą skórą. Brak sztucznych domieszek w składzie zmniejsza ryzyko wystąpienia podrażnień i innych uciążliwych dolegliwości.