Kolorowe Jeziorka – ciekawostka w Rudawach Janowickich

Kolorowe Jeziorka – ciekawostka w Rudawach Janowickich

Kolorowe Jeziorka – brzmi jak miejsce z bajki. Mimo, że ta atrakcja turystyczna istnieje naprawdę, trudno zaprzeczyć, że w pewnym sensie przenosi do innego wymiaru. W okolice Wieściszowic na Dolnym Śląsku zjeżdżają się osoby z całej Europy, by podziwiać cztery zbiorniki wodne o różnych kolorach. Czym się charakteryzują? Co można zobaczyć na zielonym szlaku?

Trochę historii, czyli jak powstały nietypowe jeziorka, które przyciągają turystów

Kolorowe Jeziorka to atrakcja turystyczna, która mieści się w Rudawskim Parku Krajobrazowym w województwie dolnośląskim. Głównymi elementami zwiedzania są cztery jeziora o różnych kolorach – purpurowe, żółte, błękitne i zielono-czarne – do których prowadzą leśne szlaki. Wiele osób zastanawia się, jak to się stało, że zbiorniki wodne są kolorowe – a dla niektórych wręcz magiczne. By odpowiedzieć na to pytanie, należy cofnąć się aż do XVIII wieku, kiedy to w Rudawach Janowickich istniały kopalnie pirytu. Przyjmuje się, że działały między 1785 a 1925 rokiem. Gdy w XX wieku zaprzestano wydobywać surowiec, zbiorniki – pozostawione bez ingerencji człowieka – zaczęły wypełniać się wodą. Związki chemiczne pozostałe na podłożu i w ścianach jeziorek, zabarwiły wodę w nietypowy sposób, tworząc prawdziwie niepowtarzalne miejsce, które jest ciekawą atrakcją turystyczną.

Cztery jeziorka, każde inne

W Rudawach Janowickich zdecydowanie jest co zwiedzać i czym się zachwycać. Każde z czterech jeziorek prezentuje się inaczej, odmienne są również ich cechy.

 • Najmłodszym zbiornikiem jest Żółte Jeziorko, które dopiero 20 lat temu wypełniło się wodą. Z tego względu ma tendencję do wysychania, przez co w okresie letnim może być niezauważalne dla turystów. Zwykle jest to pierwszy etap trasy podczas zwiedzania parku. Jeziorko położone jest na wysokości ok. 560 m n.p.m., a jego żółtą barwę przypisuje się związkom siarki i wapnia w podłożu.
 • Kolejnym zbiornikiem położonym na tej samej wysokości co opisywany poprzednik, jest Purpurowe Jeziorko, zwane także Czerwonym Jeziorkiem. Otoczone jest wysokimi skałami, które tworzą tajemniczy klimat. W pobliżu zbiornika da się wyczuć chemiczny, siarkowy zapach. Kolor wody to wynik połączenia związków miedzi i żelaza oraz pirytu.
 • Błękitne Jeziorko sprawia wrażenie bajecznie czystego zbiornika. Nie bez powodu nazywane jest również Lazurowym Jeziorkiem. Wyróżnia się zmiennością odcieni wody, która jest zależna od warunków atmosferycznych. Jego klarowność w prezencji jest sporą ucztą dla oka, jednak trzeba zaznaczyć, że jest to tylko złudzenie, bowiem zbiornik zawiera sporo związków miedzi, które nadają mu niebieski kolor. Jeziorko położone jest na wysokości 635 m n.p.m.
 • Ostatnim zbiornikiem wodnym na liście jest Jeziorko Zielone, zwane również Czarnym Jeziorkiem. Przez większość roku nie ma w nim wody. Jedyną okazją, by podziwiać jeziorko w pełnej okazałości, są okresy intensywnych opadów deszczu. Zobaczenie go jest więc nie lada gratką dla turystów. Druga nazwa zbiornika (Czarne Jeziorko) ma swoje źródło w jego wyglądzie po powodziach w 1997 roku – wtedy to przybrało ciemną barwę. Znajduje się na 730 metrach n.p.m., co plasuje go na najwyżej pozycji spośród wszystkich czterech akwenów.

Szlaki turystyczne – jakie atrakcje czekają na trasie?

Szlak zielony to nie tylko Kolorowe Jeziorka. Trasa rozpoczyna się w Wieściszowicach, a kończy w Rędzinach. Obowiązkowym punktem jest Wielka Kopa, czyli najwyższy szczyt wschodniej części Rudaw Janowickich (871 m n.p.m.). Przemierzając szlak turystyczny, można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, dotyczących powstania jeziorek oraz zgłębić historię Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Tablice informacyjne pomagają turystom odnaleźć się na ścieżce. Można je uznać także za walory dydaktyczne. Ścieżka edukacyjna „Kolorowe Jeziorka” istnieje od maja 2014 roku i stale przyciąga wiele zainteresowanych specyfiką miejsca osób.

Łatwy dojazd i wygodne parkingi

Sporym plusem jest to, że wstęp na teren Kolorowych Jeziorek jest darmowy. Opłata parkingowa jest jedynym kosztem, który należy ponieść. Warto zaznaczyć, że jest ona stała i niezależna od czasu spędzonego w parku. Przybywając na miejsce autem osobowym, płaci się 10 zł za cały dzień atrakcji. Dla busów cena wynosi 20 zł, a dla autobusów 30 zł. Do użytku oddanych jest pięć parkingów, które są monitorowane i położone niedaleko wejścia na teren, dzięki czemu łatwo dotrzeć w dane miejsce.

Co warto wiedzieć, planując podróż do Rudawskiego Parku Krajobrazowego?

Chcąc nacieszyć się pięknem miejsca, warto zaplanować wizytę podczas sprzyjającej pogody – zachmurzenie i deszcz mogą skutecznie odebrać wiele uroku atrakcjom. Na teren Kolorowych Jeziorek można wprowadzać psy – oczywiście dbając o czystość na szlaku. Wstęp jest darmowy, jednak dostępne są również dodatkowe usługi płatne. Oprócz parkingu turyści mogą skorzystać z:

 • pola namiotowego (30 zł za dobę),
 • usług przewodnika,
 • wypożyczalni rowerów i sprzętu nordic walking,
 • usługi wykonania sesji ślubnej w plenerze (100 zł),
 • strefy wypoczynku (10 zł za miejsce w strefie grillowej),
 • rozrywek dla najmłodszych,
 • usług punktów gastronomicznych.