Polska Czerwona Księga Roślin

Polska Czerwona Księga Roślin
Dzisiejszy wpis zdecydowaliśmy się poświęcić roślinom. Nie są to jednak okazy, jakie na co dzień możesz spotkać w ogrodach, parkach czy łąkach.

Poruszymy dzisiaj temat bardzo ważny, dotyczący Polskiej Czerwonej Księgi Roślin. Czym jest? Po co została stworzona? Co znajduje się na jej kartach? Na te i na wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź właśnie w tym wpisie.

Zapraszamy!

Czym jest Polska Czerwona Księga Roślin?

Jest to spis gatunków roślinnych, które są:

  • całkowicie wymarłe na ternie Polski lub wymarłe w naturze
  • krytycznie zagrożone wyginięciem
  • zagrożone
  • narażone
  • bliskie zagrożeniu (niskiego ryzyka)
  • z powodu braku danych trudne do określenia

Kategorie te są ustalane zgodnie z wytycznymi Światowej Unii Ochrony Przyrody i zgodnie z nimi opisywane.

Jaka jest jej historia?

Pierwsze wydanie Polskiej Czerwonej Księgi Roślin powstało w 1993 roku, kolejne w 2001, a ostatnie w 2014. Z każdym wydaniem liczba zagrożonych okazów zwiększała się. Obecnie obejmuje 370 różnych gatunków. Prawdopodobnie z każdą kolejną edycją, ta liczba będzie się powiększać.

Co znajdziemy na kartach tej Księgi?

Znajdziemy tam wykaz roślin sklasyfikowanych w odpowiednich, wypisanych wyżej kategoriach. Na przykład w gatunkach całkowicie wymarłych znajdziemy: storczyka cuchnącego czy czosnek sztywny. W krytycznie zagrożonych turzycę czarną, łobodę zdobną. Zagrożone to między innymi tojad niski, dąb omszowy. W narażonych różę francuską czy cis pospolity. Przedostatnia kategoria zawiera takie rośliny jak bylicę skalną, turzycę poznańską. Najmniejsza, ostatnia kategoria to zaledwie 2 gatunki, krwawnik wyprostowany i wiechlina szlachetna.

Co jeszcze zawiera Polska Czerwona Księga Roślin?

Znajdziemy tam także dokładne opisy wszystkich gatunków, a także mapkę, na której zaznaczone jest ich występowanie.

Poza Księgą, którą dzisiaj przedstawiamy, istnieją także jej odpowiednik w świecie zwierzęcym. Jest to Polska Czerwona Księga Zwierząt. Są także wydawane Czerwone Księgi konkretnego rejonu, na przykład Czerwona Księga Rejonu Bałtyckiego. Poza tym są także prowadzone Czerwone Listy.

Wszystkie te działania mają na celu ochronę przyrody, prowadzenie spisu zagrożonych gatunków i monitorowanie ich występowania.

Polecamy w długie jesienne wieczory zacząć odkrywać tajemnicę tej Księgi. Może okaże się, że jakiś rzadki i niespotykany gatunek znajduje się gdzieś blisko Twojej miejscowości?

Możesz także znaleźć jakiś gatunek, który szczególnie Cię zainteresuje i wybrać się w najbliższym czasie na jego poszukiwanie gdzieś dalej?

Jeden komentarz o “Polska Czerwona Księga Roślin

Comments are closed.