AktywnośćGóryNatura

Jak dbać o bezpieczeństwo w górach? NA SZLAKU

Czas na kolejny wpis poświęcony bezpieczeństwu w górach. Tym razem skupimy się na tym, w jaki sposób zadbać o nie na szlaku. Wiesz już jak dobrze przygotować się do wyjścia, co należy zabrać i co warto mieć ze sobą. Przygotowanie to ważny etap, dlatego nigdy o nim nie zapominaj.

Bezpośrednio przed wyjściem sprawdź prognozę pogody, czy nie uległa zmianie. Jeśli widzisz, że nie zapowiada się zbyt dobra, zrezygnuj z wyjścia lub zmień trasę na krótszą lub łatwiejszą.

Na szlak wychodź najlepiej wczesnym rankiem. Pozwoli Ci to nie tylko ominąć możliwe zmiany pogodowe, które w górach zazwyczaj pojawią się rano, ale także zapobiegnie późnym powrotom. Miej na uwadze, że przebywanie w górach po zmroku może być dla Ciebie niebezpieczne. Łatwiej wtedy o wypadek czy pomylenie drogi.

Po wyjściu na szlak nigdy z niego nie zbaczaj!

Wiemy, że góry niosą wiele pozytywnych emocji, ale nie jest to najlepsze miejsce na poszukiwanie dodatkowych wrażeń. Wyjście poza szlakiem może się dla Ciebie skończyć nieciekawe, a w razie nagłego wypadku służby ratunkowe mogą mieć problem z dotarciem do Ciebie, co z kolei wydłuży czas akcji. Schodząc w wytyczonego szlaku możesz przypadkiem zniszczyć także cenne okazy roślin lub natknąć się na dzikie zwierzęta. Zazwyczaj na terenach gór znajdują się Parki Narodowe, a chodzenie poza wytyczonymi ścieżkami jest tam surowo karane.

Pamiętaj, żeby na szlaku nie śmiecić! Wszystko to, co wyniosłeś w góry, znieś z powrotem na dół. Jeśli masz na przykład batony, zapakowane w folie, nie wyrzucaj jej byle gdzie, ale po powrocie wyrzuć do kosza. To samo dotyczy wszystkich innych opakowań.

Jeśli idziesz w grupie, też musisz pamiętać o pewnych zasadach. Nie oddalaj się nigdy od grupy, a jeśli już musisz to zrobić, poinformuj kogoś o tym i ustal miejsce, gdzie ponownie się spotkacie. Zawsze staraj się dostosować tempo do najsłabszej z osób z tymi idziesz. Zapobiegnie to podziałowi grupy, mocniejsi nie oddalą się, zostawiając słabszych w tyle.

Na szlaku, jeśli zauważysz osobę, która może potrzebować pomocy, spróbuj podejść i zapytać na przykład „Czy wszystko dobrze?”. Nawet jeśli ktoś zareaguje krzykiem, żebyś (delikatnie mówiąc) zostawił go w spokoju, będziesz miał pewność, że pomoc nie jest wymagana 😉 Jeśli jednak okaże się, że jest potrzeba, nie czekaj i od razu reaguj. Być może uratujesz tym komuś życie.

Warto także poinformować swoich bliskich o planowanej porze powrotu. Możesz też zostać taką informację na recepcji hotelu czy pensjonatu. Jeśli nie wrócisz o odpowiedniej porze i „nie dasz znaku życia”, ktoś poinformuje odpowiednie służby. W razie nagłego zdarzenia może okazać się to pomocne. Zaznacz tam także trasę, jaką sobie zaplanowałeś, dzięki czemu ktoś będzie wiedział, w jakich rejonach ma Cię szukać.

Przestrzeganie tych zasad bardzo poprawi Twoje bezpieczeństwo. Pamiętaj, że żeby w pełni cieszyć się otaczającą Cię naturą i pięknem gór, nie narażać się na niepotrzebne zagrożenia. Pozwoli Ci to zawsze cało i zdrowo wracać ze szlaku.

Powiązane teksty
AktywnośćCiekawostkiNaturaOchrona przyrodyPark NarodowyŚrodowisko

Kampinoski Park Narodowy – zrelaksuj się na łonie natury

Ten wpis zaczniemy nieco inaczej niż zwykle. Choć jest to strona poświęcona naturze, przyrodzie…
Czytaj dalej
AktywnośćGóryNatura

Zachwyć się Beskidem Śląskim!

Nadeszła już długo wyczekiwana wiosna. Wszystko wokół zaczyna kwitnąć. Na łąkach, polach, a…
Czytaj dalej
AktywnośćCiekawostkiEkoNaturaOchrona przyrodyRoślinyŚrodowisko

Polska Czerwona Księga Roślin

Dzisiejszy wpis zdecydowaliśmy się poświęcić roślinom. Nie są to jednak okazy, jakie na co…
Czytaj dalej