Jak dbać o bezpieczeństwo w górach? NA SZLAKU
Czas na kolejny wpis poświęcony bezpieczeństwu w górach. Tym razem skupimy się na tym, w jaki sposób zadbać o nie na szlaku. Wiesz już jak dobrze przygotować się do wyjścia, co należy zabrać i co warto mieć ze sobą. Przygotowanie to ważny etap, dlatego nigdy o nim nie zapominaj.
Bezpośrednio przed wyjściem sprawdź prognozę pogody, czy nie uległa zmianie. Jeśli widzisz, że nie zapowiada się zbyt dobra, zrezygnuj z wyjścia lub zmień trasę na krótszą lub łatwiejszą.
Na szlak wychodź najlepiej wczesnym rankiem. Pozwoli Ci to nie tylko ominąć możliwe zmiany pogodowe, które w górach zazwyczaj pojawią się rano, ale także zapobiegnie późnym powrotom. Miej na uwadze, że przebywanie w górach po zmroku może być dla Ciebie niebezpieczne. Łatwiej wtedy o wypadek czy pomylenie drogi.
Po wyjściu na szlak nigdy z niego nie zbaczaj!
Wiemy, że góry niosą wiele pozytywnych emocji, ale nie jest to najlepsze miejsce na poszukiwanie dodatkowych wrażeń. Wyjście poza szlakiem może się dla Ciebie skończyć nieciekawe, a w razie nagłego wypadku służby ratunkowe mogą mieć problem z dotarciem do Ciebie, co z kolei wydłuży czas akcji. Schodząc w wytyczonego szlaku możesz przypadkiem zniszczyć także cenne okazy roślin lub natknąć się na dzikie zwierzęta. Zazwyczaj na terenach gór znajdują się Parki Narodowe, a chodzenie poza wytyczonymi ścieżkami jest tam surowo karane.
Pamiętaj, żeby na szlaku nie śmiecić! Wszystko to, co wyniosłeś w góry, znieś z powrotem na dół. Jeśli masz na przykład batony, zapakowane w folie, nie wyrzucaj jej byle gdzie, ale po powrocie wyrzuć do kosza. To samo dotyczy wszystkich innych opakowań.
Jeśli idziesz w grupie, też musisz pamiętać o pewnych zasadach. Nie oddalaj się nigdy od grupy, a jeśli już musisz to zrobić, poinformuj kogoś o tym i ustal miejsce, gdzie ponownie się spotkacie. Zawsze staraj się dostosować tempo do najsłabszej z osób z tymi idziesz. Zapobiegnie to podziałowi grupy, mocniejsi nie oddalą się, zostawiając słabszych w tyle.
Na szlaku, jeśli zauważysz osobę, która może potrzebować pomocy, spróbuj podejść i zapytać na przykład „Czy wszystko dobrze?”. Nawet jeśli ktoś zareaguje krzykiem, żebyś (delikatnie mówiąc) zostawił go w spokoju, będziesz miał pewność, że pomoc nie jest wymagana ? Jeśli jednak okaże się, że jest potrzeba, nie czekaj i od razu reaguj. Być może uratujesz tym komuś życie.
Warto także poinformować swoich bliskich o planowanej porze powrotu. Możesz też zostać taką informację na recepcji hotelu czy pensjonatu. Jeśli nie wrócisz o odpowiedniej porze i „nie dasz znaku życia”, ktoś poinformuje odpowiednie służby. W razie nagłego zdarzenia może okazać się to pomocne. Zaznacz tam także trasę, jaką sobie zaplanowałeś, dzięki czemu ktoś będzie wiedział, w jakich rejonach ma Cię szukać.
Przestrzeganie tych zasad bardzo poprawi Twoje bezpieczeństwo. Pamiętaj, że żeby w pełni cieszyć się otaczającą Cię naturą i pięknem gór, nie narażać się na niepotrzebne zagrożenia. Pozwoli Ci to zawsze cało i zdrowo wracać ze szlaku.