Jak dbać o bezpieczeństwo w górach? PRZED WYRUSZENIEM

Jak dbać o bezpieczeństwo w górach? PRZED WYRUSZENIEM

Spakowałeś już plecak? Masz wygodne buty i sportowe ubranie? Czujesz się przygotowany do wyprawy w góry? Ciesz się pięknem przyrody i niezwykłymi widokami, ale… nie zapominaj o bezpieczeństwie!

Temat bezpieczeństwa w górach poruszyliśmy już trochę przy okazji naszej mini serii „Wokół Natury” i wpisie o Tatrach. Bezpieczeństwo nie dotyczy jednak tylko tego miejsca, ale także wszystkich innych, mniejszych lub większych, gór.

Dzisiaj powracamy do tego zagadnienia, żeby jeszcze bardziej uświadomić Wam, jak niezwykle ważna jest ta kwestia.

Może się Wam wydawać, że natura i dbanie o bezpieczeństwo nie idą z sobą w parze. Nie zapominajcie jednak, że góry to szczególne miejsce, gdzie nieodpowiedzialność i ryzykowane zachowanie, ale czasem także nieuwaga, mogą zakończyć się naprawdę tragicznie.

Nie znaczy to wcale, że masz rezygnować z przyjemności poznawania piękna górskiego krajobrazu! W tym wpisie przedstawimy najważniejsze zasady, których warto przestrzegać w górach, by cało wrócić ze szlaku.

Jedna z najważniejszych rzeczy, którą należy wykonać jeszcze przed wyruszeniem w trasę, to odpowiednie przygotowanie.

Najlepiej zrób to dzień wcześniej, by upewnić się, że wszystko co potrzebne masz akurat dostępne. Zaopatrz się w mapę, najlepiej papierową, na wypadek, gdyby rozładował Ci się telefon. Poza tym zaplanuj trasę, odpowiednią do Twoim możliwości. Jeśli nie czujesz się na siłach, nie wybieraj wysokich gór czy trudno dostępnych miejsc.

Należy przygotować wygodne buty.

Powinny być wcześniej przez Ciebie przetestowane, czy na pewno dobrze się w nich chodzi, czy nie przemakają itd.

Kolejną ważną „ubraniową” rzeczą jest sportowe ubranie.

Nie zapomnij zabrać ze sobą kilku warstw odzieży. Koszulka, ciepła bluzka, polar lub sweter i KONIECZNIE przeciwdeszczowa kurtka (lub peleryna) powinny ochronić Cię przed nagłą zmianą pogody, która w górach, zwłaszcza w godzinach popołudniowych często się zdarza.

Do plecaka spakuj także jedzenie, najlepiej jakieś wysoko kaloryczne, żeby w razie nagłych sytuacji nie zostać bez pożywienia.
Weź także zapas wody lub innego napoju.

Może to być ciepła herbata lub kawa zabezpieczona w termosie albo napój izotoniczny. Pamiętaj, żeby wziąć ich odpowiednio dużo. Na trasie nie ma możliwości dokupienia picia, chyba, że planujesz dojście do schroniska. Tam w większości nie tylko możesz się zaopatrzyć w potrzebny prowiant, ale też zjeść ciepły posiłek.

Kolejną rzeczą, którą warto mieć przy sobie to apteczka.

Nie musisz od razu zabierać całej apteki. Warto mieć parę plastrów, bandażów, wodę utlenioną. Może się przydać także chusta trójkątna, na nagłe urazy, folia termiczna (lub koc termiczny), żeby zadbać o odpowiednią temperaturę ciała (wychłodzeniem, ale też przegrzaniem). Nie zaszkodzi mieć także przy sobie leków przeciwbólowych oraz maści na drobne urazy. Jeśli bierzesz jakieś leki na stałe, a przykład na cukrzycę, nadciśnienie czy inne schorzenie, także schowaj je w plecaku.

Naładuj telefon!

W razie wypadku, zagubienia lub innej nagłej sytuacji pomoże Ci wezwać pomoc. Wkładając go do plecaka, warto zabezpieczyć go dodatkowo przed zamoknięciem. Zapisz sobie w nim numery telefonu do GOPRU. W razie niebezpieczeństwa możesz także dzwonić na 112. W pobliżu telefonu warto mieć także karteczkę z danymi Twoich bliskich, których w razie jakiś sytuacji odpowiednie służby poinformują o zdarzeniu i Twoim stanie. Możesz także bezpośrednio w telefonie, w książce kontaktowej, zapisać numery tych osób, zazwyczaj trzech, pod nazwą (odpowiednio) ICE 1, ICE 2 i ICE 3. Wtedy służby będą wiedziały z kim mają się kontaktować.

Na dzisiaj to tyle. W kolejnym wpisie opowiemy Wam trochę o bezpieczeństwie na szlaku.