Mini seria – Wokół natury – Morze Bałtyckie

Mini seria – Wokół natury – Morze Bałtyckie
Po raz kolejny w naszej mini serii „Wokół Natury” skupimy się na wodzie. Tym razem jednak szczególnie zainteresujemy się Morzem Bałtyckim. Zapraszamy!

Na początek trochę historii. Morze Bałtyckie utworzył się około 12 tysięcy lat temu, w wyniku topnienia lodowców. Obecnie jest klasyfikowane jako morze śródlądowe. Jego powierzchnia wynosi 415 266 km². Średnia głębokość to około 52 m.

Jest typowym morzem półsłonym. Jego średnie zasolenie wynosi tylko ok. 7‰. Dla porównania możemy dodać, że zasolenie na przykład Morza Śródziemnego wynosi aż 33–39‰. To prawie 5 razy więcej niż naszego Bałtyku. Wynika to głownie z różnicy temperatur. Z Bałtyku, ze względu na niższe temperatury, odparowuje mniej wody, przez co jest jej więcej i zasolenie nie jest tak wysokie.

Morzem Bałtyckim dzielimy się z kilkoma innymi państwami. Są to Dania, Estonia, Finlandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Rosja oraz Szwecja. Niestety, co za tym idzie, ze względu na bliskość tak wielu dobrze rozwiniętych państw, Bałtyk jest uważany za jedno z najbardziej zanieczyszczonych mórz. 97% tych zanieczyszczeń wytwarza człowiek na lądzie. Przemysł, motoryzacja, rolnictwo, a także wiele innych gałęzi naszego codziennego życia sprawia, że ekosystem Bałtyku jest narażony na nieodwracalne zmiany. Niepokojący jest także podwyższony poziom radioaktywności.

Fauna Bałtyku jest dość uboga. Reprezentują ją głównie ryby takie jak dorsz, płoć, szczupak, leszcz, zimnica. Pojawiają się także ssaki, jak na przykład foki, morświny czy szarytki. Są także mięczaki i bezkręgowce. Flora to głownie glony, krasnorosty, zielenice czy brunatnice.

Choć Bałtyk jest morzem ubogim, nie można powiedzieć, że jest mało ciekawe. Co roku wielu turystów, nie tylko z Polski, odwiedza to miejsce.

Pisaliśmy już tutaj o ruchomych wydmach. Inne atrakcje turystyczne Bałtyku i Polskiego wybrzeża to urokliwe miasta jak na przykład Gdańsk, Sopot czy Gdynia. Warto wybrać się na Westerplatte czy do Muzeum Solidarności. Ciekawy jest także Hel. Na uwagę zasługują też liczne latanie morskie rozsiane po całym wybrzeżu.

Gwarantujemy, że nad Bałtykiem każdy znajdzie coś dla siebie!