AktywnośćGóryMini seriaNaturaPark Narodowy

Mini seria – Wokół Natury – Babia Góra

Zapraszamy na kolejny wpis z mini serii „Wokół Natury”.

Po raz kolejny także udamy się do gór. Poznaliśmy już Tatry, Góry Stołowe, więc teraz czas na Beskidy, a konkretnie Beskid Żywiecki i masyw Babiej Góry.

Nie sugerujcie się nazwą ?Babia Góra, to wcale nie góra sama w sobie, a masyw górski, którego najwyższym szczytem jest Diablak, mający 1725 m n.p.m., choć on sam bywa nazywany Babią Górą. Proste i logiczne, prawda?

Masywem Babiej Góry, podobnie jak znanymi już nam Tatrami, dzielimy się trochę z naszymi sąsiadami, Słowakami.

Babia Góra jest miejscem, które jakoś tak szczególnie od wieków rozbudza wyobraźnie. Samo powstanie jest opisywane przez liczne legendy. Jedna z nich mówi o górę stworzyła kobieta-olbrzymka, która chciała wybudować sobie dom i naniosła kamieni. Kolejna opowiada, że góra to kochanka zbójnika, która zamieniła się w kamień po tym, jak zobaczyła, że jej ukochany zginął.

Legendy dotyczą też tego, co znajduje się na Babiej Górze. Niektórzy twierdzą, że rozbójnicy ukrywali tam swoje skarby, a na terenie masywu nadal znajduje się nieodkryta grota z bogactwami. Inne podania mówią o zamku zbudowanym przez diabła dla rozbójników, w którym więzione były kobiety, a sam szczyt zamieszkuje władca piekieł. Na Babiej Górze miały mieć także miejsce Sabaty Czarownic, które swoimi mocami sprawiały, że w okolicy działy się nieszczęścia. Zdarzają się turyści, którzy twierdzą, że widzieli postacie we mgle, słyszeli odgłosy koni…

Dość straszenia. Teraz fakty ?

Babia Góra jest częścią Beskidów, które wypiętrzyły się około 20 milionów lat temu i są najmłodszymi Polskimi górami. Dawniej na Królowej Beskidów (bo tak jest też nazywana Babia Góra) prowadzony był wypas owiec i wołów. W 1954 roku powołany został Babiogórski Park Narodowy, a wypasu zakazano, przez co polany znajdujące się na górze zarosły lasem.

Na szczycie nie znajdziemy ani zamku, ani mieszkania diabła, znajdziemy za to schronisko Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajobrazowego. Na górę prowadzą szlaki od strony Polskiej, jak i od strony Słowackiej.

Babiogórski Park Narodowy jest miejscem występowania przede wszystkim rzadkich gatunków roślin, takich jak na przykład okrzyn jeleni, rogownica alpejska, wyblin jednolistny. Okrzyn jeleni jest symbolem Parku, wpisanym w jego logo.

Babiogórski masyw i Parki Narodowy przyciąga coraz więcej turystów nie tylko ze względu na walory roślinne, ale przede wszystkim na niesamowite widoki rozciągające się z góry. Przy dobrej pogodzie możemy stamtąd podziwiać panoramę Tatr Wysokich.

Trzeba jednak przyznać, że z pogodą na Babiej Górze bywa różnie. Z tego powodu nazywa się ją także „Matką Niepogód” i „Kapryśnicą”.  Warto mieć to na uwadze wybierając się w te rejony.

Powiązane teksty
DzieciEkoKonsumentNaturaOchrona przyrodyZakupy

Wyprawka szkolna w zgodzie z ekologią

Początek roku szkolnego to czas kompletowania wyprawki. Warto pomyśleć o produktach…
Czytaj dalej
AktywnośćEkoLasNaturaPoradySport

Dlaczego warto ćwiczyć na świeżym powietrzu?

Nie od dziś wiadomo, że ruch to zdrowie. Wiele osób nie ma optymalnych warunków mieszkaniowych…
Czytaj dalej
BIOCiekawostkiEkoNaturaOchrona przyrody

Czym jest bawełna BIO?

Każdy człowiek może przyczynić się do ochrony środowiska. Troskę o planetę można wyrazić…
Czytaj dalej