Mini seria – Wokół Natury – Jezioro Śniardwy
Dzisiaj w naszej mini serii „Wokół Natury” odwiedzimy krainę Wielkich Jezior, czyli Mazury.
Skupimy się jednak tylko na jednym z licznych zbiorników wodnych tam leżących i będzie to jezioro Śniardwy, czyli największe jezioro w Polsce.
Mazury leżą w północno-wschodniej części naszego kraju. Wytworzyły osobną kulturę, zwaną mazurską, a także specyficzny styl architektoniczny. Znaną atrakcją turystyczną, która się tam znajduje jest pole bitwy pod Grunwaldem, gdzie w 1410 roku wojska Polskie, pokonały Krzyżaków.
Jednak zdecydowanie bardziej Mazury słyną z licznych jezior. Co roku wielu miłośników wody i między innymi kajakarstwa znajduje tam swoje miejsce. Tam też odnajdziemy najgłębsze jezioro w Polsce, jezioro Śniardwy.
Jego głębokość wynosi ponad 23 metry. Zajmuje 113,4 km² powierzchni. Jego długość to około 22 metry, a szerokość ponad 13 metrów. Można na nim znaleźć aż 8 wysp, a także liczne zatoki.
Jego brzegi są trudno dostępne, porośnięte sitowiem i tatarakiem, dość bagienne.
Cały obszar jeziora Śniardwy znajduje się na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego.
W tym jeziorze występują takie gatunki ryb jak na przykład leszcz, okoń, sum, sieja czy sandacz.
Samo jezioro jest dość płytkie i niebezpieczne, ze względu na silne wiatry, które wieją nagle i bardzo mocno. Podnosi także falę. Zagrożeniem są też głazy zanurzone w wodzie, które mogą na przykład uszkodzić płynącą łódź. Nigdy nie należy lekceważyć wody. Będąc nad jeziorem pamiętaj o zachowaniu bezpieczeństwa.
Jezioro Śniardwy oferuje także liczne atrakcje turystyczne. Można na przykład przepłynąć je statkiem, podziwiając przy tym wyspy znajdujące się na zbiorniku.
Z jeziorem związanych jest także kilka legend, między innymi o Królu Sielaw, a także o pięknej dziewczynie wyłaniającej się z głębin.
Warto odwiedzić nie tylko jezioro Śniardwy, ale także inne jeziora. Uwierzcie, że w Mazurach można się zakochać!