AktywnośćMini seriaNaturaPomnik przyrody

Mini seria – Wokół Natury – Cis w Henrykowie Lubańskim

Byliśmy już nad wodą, byliśmy w górach, na pustyni i w puszczy. Teraz czas na Dolny Śląsk, ale nie będzie to żaden Park Narodowy, jezioro ani nic podobnego. Będzie to drzewo! Tak, dobrze widzicie. Drzewo. Konkretnie cis pospolity, a o tym, dlaczego jest wyjątkowy dowiecie się już za chwilę w kolejne osłonie mini serii „Wokół Natury”.

Zabieramy Was dzisiaj do Henrykowa Lubańskiego, wioski położonej w województwie dolnośląskim. Rośnie tam cis pospolity, zwany „Cisem Henrykowskim” lub po prostu „Henrykiem”.

Poznaliśmy już Dąb Bartek, najsławniejsze drzewo w Polsce, więc teraz czas poznać Cis Henryk, najstarsze drzewo w Polsce, a także (prawdopodobnie) w całej Europie Środkowej. Jego wiek szacowany jest na około 1500 lat. Został ustanowiony pomnikiem przyrody w 1992 roku.

Wysokość drzewa to około 15 metrów. Jego obwód obecnie to około 450 cm. Kiedyś mierzyło ponad 5 metrów, jednak podczas huraganu w 1989 roku zostało uszkodzone i obwód zmniejszył się drastycznie. Zniszczeń dokonali także Kozacy w XIX wieku, a później pocisk artyleryjski w czasie II Wojny Światowej.

Drzewo, z racji swojego sędziwego wieku, ma bogatą historię.

Tak stary okaz wymaga szczególnej troski. Korzenie drzewa zabezpieczono (także przed gryzoniami), powstało specjalne rusztowanie podtrzymujące cis, a także stworzono specjalny system nawadniający, żeby drzewo nie uschło. Działania te przyniosły efekt i w tym roku drzewo wypuściło nowe pędy.

Lokalni działacze podjęli akcje mające na celu wyhodowanie kolejnego pokolenia cisów Henryków. Dlatego na terenie wsi posadzono cisy, z tabliczkami upamiętniającymi sławne osoby o imieniu Henryk.

Warto odwiedzić ten pomnik przyrody i przyjrzeć się uważnie tak staremu drzewu. Z pewnością mogłoby opowiedzieć nam niejedną historię.

Powiązane teksty
DzieciEkoKonsumentNaturaOchrona przyrodyZakupy

Wyprawka szkolna w zgodzie z ekologią

Początek roku szkolnego to czas kompletowania wyprawki. Warto pomyśleć o produktach…
Czytaj dalej
AktywnośćEkoLasNaturaPoradySport

Dlaczego warto ćwiczyć na świeżym powietrzu?

Nie od dziś wiadomo, że ruch to zdrowie. Wiele osób nie ma optymalnych warunków mieszkaniowych…
Czytaj dalej
BIOCiekawostkiEkoNaturaOchrona przyrody

Czym jest bawełna BIO?

Każdy człowiek może przyczynić się do ochrony środowiska. Troskę o planetę można wyrazić…
Czytaj dalej