Mini seria – Wokół Natury – Cis w Henrykowie Lubańskim

Mini seria – Wokół Natury – Cis w Henrykowie Lubańskim

Byliśmy już nad wodą, byliśmy w górach, na pustyni i w puszczy. Teraz czas na Dolny Śląsk, ale nie będzie to żaden Park Narodowy, jezioro ani nic podobnego. Będzie to drzewo! Tak, dobrze widzicie. Drzewo. Konkretnie cis pospolity, a o tym, dlaczego jest wyjątkowy dowiecie się już za chwilę w kolejne osłonie mini serii „Wokół Natury”.

Zabieramy Was dzisiaj do Henrykowa Lubańskiego, wioski położonej w województwie dolnośląskim. Rośnie tam cis pospolity, zwany „Cisem Henrykowskim” lub po prostu „Henrykiem”.

Poznaliśmy już Dąb Bartek, najsławniejsze drzewo w Polsce, więc teraz czas poznać Cis Henryk, najstarsze drzewo w Polsce, a także (prawdopodobnie) w całej Europie Środkowej. Jego wiek szacowany jest na około 1500 lat. Został ustanowiony pomnikiem przyrody w 1992 roku.

Wysokość drzewa to około 15 metrów. Jego obwód obecnie to około 450 cm. Kiedyś mierzyło ponad 5 metrów, jednak podczas huraganu w 1989 roku zostało uszkodzone i obwód zmniejszył się drastycznie. Zniszczeń dokonali także Kozacy w XIX wieku, a później pocisk artyleryjski w czasie II Wojny Światowej.

Drzewo, z racji swojego sędziwego wieku, ma bogatą historię.

Tak stary okaz wymaga szczególnej troski. Korzenie drzewa zabezpieczono (także przed gryzoniami), powstało specjalne rusztowanie podtrzymujące cis, a także stworzono specjalny system nawadniający, żeby drzewo nie uschło. Działania te przyniosły efekt i w tym roku drzewo wypuściło nowe pędy.

Lokalni działacze podjęli akcje mające na celu wyhodowanie kolejnego pokolenia cisów Henryków. Dlatego na terenie wsi posadzono cisy, z tabliczkami upamiętniającymi sławne osoby o imieniu Henryk.

Warto odwiedzić ten pomnik przyrody i przyjrzeć się uważnie tak staremu drzewu. Z pewnością mogłoby opowiedzieć nam niejedną historię.