Mini seria – Wokół Natury – Góry Stołowe
Po raz kolejny zapraszamy Was w naszej mini serii „Wokół Natury” w podróż po górach. Tym razem jednak będą to Sudety, a konkretniej Góry Stołowe.
Góry Stołowe powstały około 30 milionów lat temu. Podobnie jak Tatrami, tak i Górami Stołowymi dzielimy się z naszymi sąsiadami, choć w tym przypadku jest to Republika Czeska.
Najwyższym punktem Gór Stołowych jest Szczeliniec Wielki mierzący 919 m. n. p. m. Z wyższych gór mamy także Skalniaka (915 m n.p.m.) i Narożnika (849 m n.p.m.).
Podobnie jak i w innych górach, także Góry Stołowe mają swoją niepowtarzalną florę i faunę. Świat roślin reprezentują tutaj takie gatunki jak na przykład: arnika, barwinek, rosiczka, wawrzynek, widłak czy śnieżyca. Świat zwierząt na przykład to: jelenie, sarny, dziki, ale także rzadkie ptaki: jarząbek, słonka czy bocian czarny. W Górach Stołowych znajdziemy także najmniejszego ślimaka żyjącego w Polsce, czyli świdrzyka stępionego.
Na terenie tych gór działa Park Narodowy Gór Stołowych, powstały w 1993 roku. Na terenie tego Parku znajdziemy chyba największe (na Polskiej stronie gór) atrakcje turystyczne. Mowa tutaj oczywiście o Błędnych Skałach. Jest to labirynt skalny, udostępniony do zwiedzania i odpowiednio oznaczony (więc raczej nie można się w nim zgubić). Możemy także skorzystać z punktów widokowych, by jeszcze lepiej przyjrzeć się okolicy.
Na plus tych gór działa także bliskość popularnych miejscowości uzdrowiskowych, takich jak Polanica Zdrój, Duszniki czy Kudowa Zdrój. W tych miejscowościach zobaczyć można ciekawe zabytki i muzea. Przy okazji wypadu w Góry Stołowe warto zajrzeć i tam.
Góry Stołowe, choć nie tak popularne jak Tatry, są dla nich ciekawą alternatywą. Z pewnością warto odwiedzić to miejsce!