AktywnośćGóryMini seriaNaturaPark Narodowy

Mini seria – Wokół Natury – Góry Stołowe

 

Po raz kolejny zapraszamy Was w naszej mini serii „Wokół Natury” w podróż po górach. Tym razem jednak będą to Sudety, a konkretniej Góry Stołowe.

Góry Stołowe powstały około 30 milionów lat temu. Podobnie jak Tatrami, tak i Górami Stołowymi dzielimy się z naszymi sąsiadami, choć w tym przypadku jest to Republika Czeska.

Najwyższym punktem Gór Stołowych jest Szczeliniec Wielki mierzący 919 m. n. p. m. Z wyższych gór mamy także Skalniaka (915 m n.p.m.) i Narożnika (849 m n.p.m.).

Podobnie jak i w innych górach, także Góry Stołowe mają swoją niepowtarzalną florę i faunę. Świat roślin reprezentują tutaj takie gatunki jak na przykład: arnika, barwinek, rosiczka, wawrzynek, widłak czy śnieżyca. Świat zwierząt na przykład to: jelenie, sarny, dziki, ale także rzadkie ptaki: jarząbek, słonka czy bocian czarny. W Górach Stołowych znajdziemy także najmniejszego ślimaka żyjącego w Polsce, czyli świdrzyka stępionego.

Na terenie tych gór działa Park Narodowy Gór Stołowych, powstały w 1993 roku. Na terenie tego Parku znajdziemy chyba największe (na Polskiej stronie gór) atrakcje turystyczne. Mowa tutaj oczywiście o Błędnych Skałach. Jest to labirynt skalny, udostępniony do zwiedzania i odpowiednio oznaczony (więc raczej nie można się w nim zgubić). Możemy także skorzystać z punktów widokowych, by jeszcze lepiej przyjrzeć się okolicy.

Na plus tych gór działa także bliskość popularnych miejscowości uzdrowiskowych, takich jak Polanica Zdrój, Duszniki czy Kudowa Zdrój. W tych miejscowościach zobaczyć można ciekawe zabytki i muzea. Przy okazji wypadu w Góry Stołowe warto zajrzeć i tam.

Góry Stołowe, choć nie tak popularne jak Tatry, są dla nich ciekawą alternatywą. Z pewnością warto odwiedzić to miejsce!

Powiązane teksty
DzieciEkoKonsumentNaturaOchrona przyrodyZakupy

Wyprawka szkolna w zgodzie z ekologią

Początek roku szkolnego to czas kompletowania wyprawki. Warto pomyśleć o produktach…
Czytaj dalej
AktywnośćEkoLasNaturaPoradySport

Dlaczego warto ćwiczyć na świeżym powietrzu?

Nie od dziś wiadomo, że ruch to zdrowie. Wiele osób nie ma optymalnych warunków mieszkaniowych…
Czytaj dalej
BIOCiekawostkiEkoNaturaOchrona przyrody

Czym jest bawełna BIO?

Każdy człowiek może przyczynić się do ochrony środowiska. Troskę o planetę można wyrazić…
Czytaj dalej