AktywnośćGóryMini seriaNaturaPark Narodowy

Mini seria – Wokół Natury – Góry Stołowe

 

Po raz kolejny zapraszamy Was w naszej mini serii „Wokół Natury” w podróż po górach. Tym razem jednak będą to Sudety, a konkretniej Góry Stołowe.

Góry Stołowe powstały około 30 milionów lat temu. Podobnie jak Tatrami, tak i Górami Stołowymi dzielimy się z naszymi sąsiadami, choć w tym przypadku jest to Republika Czeska.

Najwyższym punktem Gór Stołowych jest Szczeliniec Wielki mierzący 919 m. n. p. m. Z wyższych gór mamy także Skalniaka (915 m n.p.m.) i Narożnika (849 m n.p.m.).

Podobnie jak i w innych górach, także Góry Stołowe mają swoją niepowtarzalną florę i faunę. Świat roślin reprezentują tutaj takie gatunki jak na przykład: arnika, barwinek, rosiczka, wawrzynek, widłak czy śnieżyca. Świat zwierząt na przykład to: jelenie, sarny, dziki, ale także rzadkie ptaki: jarząbek, słonka czy bocian czarny. W Górach Stołowych znajdziemy także najmniejszego ślimaka żyjącego w Polsce, czyli świdrzyka stępionego.

Na terenie tych gór działa Park Narodowy Gór Stołowych, powstały w 1993 roku. Na terenie tego Parku znajdziemy chyba największe (na Polskiej stronie gór) atrakcje turystyczne. Mowa tutaj oczywiście o Błędnych Skałach. Jest to labirynt skalny, udostępniony do zwiedzania i odpowiednio oznaczony (więc raczej nie można się w nim zgubić). Możemy także skorzystać z punktów widokowych, by jeszcze lepiej przyjrzeć się okolicy.

Na plus tych gór działa także bliskość popularnych miejscowości uzdrowiskowych, takich jak Polanica Zdrój, Duszniki czy Kudowa Zdrój. W tych miejscowościach zobaczyć można ciekawe zabytki i muzea. Przy okazji wypadu w Góry Stołowe warto zajrzeć i tam.

Góry Stołowe, choć nie tak popularne jak Tatry, są dla nich ciekawą alternatywą. Z pewnością warto odwiedzić to miejsce!

Powiązane teksty
AktywnośćCiekawostkiNaturaOchrona przyrodyPark NarodowyŚrodowisko

Kampinoski Park Narodowy – zrelaksuj się na łonie natury

Ten wpis zaczniemy nieco inaczej niż zwykle. Choć jest to strona poświęcona naturze, przyrodzie…
Czytaj dalej
AktywnośćGóryNatura

Zachwyć się Beskidem Śląskim!

Nadeszła już długo wyczekiwana wiosna. Wszystko wokół zaczyna kwitnąć. Na łąkach, polach, a…
Czytaj dalej
AktywnośćCiekawostkiEkoNaturaOchrona przyrodyRoślinyŚrodowisko

Polska Czerwona Księga Roślin

Dzisiejszy wpis zdecydowaliśmy się poświęcić roślinom. Nie są to jednak okazy, jakie na co…
Czytaj dalej