Mini seria – Wokół Natury – Pustynia Błędowska

Mini seria – Wokół Natury – Pustynia Błędowska
Zapraszamy na pustynię! Tak, mamy takie miejsce w Polsce. Leży na granicy województwa śląskiego i małopolskiego. Nazywa się Pustynia Błędowska. Zabieramy Was tam dzisiaj w ramach naszej mini serii „Wokół Natury”.

Obszar Pustyni Błędowskiej został objęty programem „Natura 2000”. Obejmuje około 33 km². Jest długa na 10 kilometrów i szeroka na 4 kilometry. Przepływa przez nią rzeka – Biała Przemsza, która dzieli Pustynię na dwie nierówne części.

Skąd w ogóle wzięła się pustynia w Polsce?

Według legendy powstała przez diabła, który zdenerwował się na ludzi zakłócających mu spokój. Wydobywali oni spod ziem, w Olkuszu, srebro i ołów, hałasując i nie dając diabłom spać. Po naradzie diabły uznały, że należy zasypać kopalnię piaskiem. Jeden z młodych czartów wziął worek i poleciał nad morze, skąd miał dostarczyć piach. Niestety lecąc z powrotem, z ciężkim workiem piasku, zahaczył o wieżę kościelną, a piach rozsypał się po polach, tworząc Pustynię Błędowską…

A teraz na poważnie ?

Szukając odpowiedzi na to pytanie musimy cofnąć się do czasów epoki lodowcowej. Kolejne lodowce nanosiły do doliny, gdzie obecnie znajduje się Pustynia Błędowska, żwir i piasek, działał wiatr i woda, które dość mocno utrudniały wzrost jakiejkolwiek roślinności. Po tym okresie na tym terenie pojawił się las, który w wyniku eksploatacji człowieka, wzmożonej wycinki drzew i nierozważnej gospodarki leśnej zaczął znikać, ukazując zalegający piasek i żwir, tworząc tym samym pustynię. Wykorzystywano ją jako poligon (do tej pory jej część służy do ćwiczenia spadochroniarzom), miało to być także miejsce wydobycia piasku (ale plany nie doszły do skutku).

Pustynia niestety przez lata zarastała, dopiero teraz podejmowane są próby odtworzenia tego niesamowitego miejsca i przywrócenia mu dawnej czystości. Karczowane są drzewa, wytyczono ścieżki edukacyjne. Działania wsparły fundusze pozyskane z Unii Europejskiej.

Flora i fauna tego miejsca nie jest zbyt bogata, ze względu na pustynny charakter. Występują tam takie rośliny jak na przykład: wiosnówka, szczotlicha, piaskownica. Na szczególną uwagę zasługuje warzucha polska, która jest unikatowa w tym miejscu. Świat zwierzęcy reprezentują głównie owady i ptaki, a nad rzeką Białą Przemszą można spotkać bobry czy piżmaki.

Teren pustyni obecnie staje się coraz bardziej atrakcyjny turystycznie, powstają punkty widokowe, ścieżki edukacyjne. Orgaznizowane są pikniki, festiwale, biegi, koncerty, żeby jeszcze bardziej zachęcić do jej odwiedzenia.

Warto także wiedzieć, że na Pustyni Błędowskiej, można doświadczyć fatamorgany. Jest to jedno z dwóch miejsc w Polsce (drugie to Wyżyna Śląska), gdzie możemy zobaczyć to zjawisko.

Warto odwiedzić Pustynię Błędowską, ponieważ jest to niezwykłe miejsce, unikatowe w skali kraju, z niespotykanym i ciekawym krajobrazem.