Mini seria – Wokół Natury – Tatry

Mini seria – Wokół Natury – Tatry
Kolejną część mini serii „Wokół Natury” postanowiliśmy poświęcić Tatrom. Nie będziemy skupiać się na żadnym konkretnym miejscu, ale postaramy się dostarczyć wielu informacji i ogólnych ciekawostek.

Tatry to najwyższe góry w Polsce, a także najwyższe pasmo Karpat. Zajmują powierzchnię 785 km2 . Ich historia zaczyna się ponad 300 milinów lat temu, jeszcze w erze paleozoiku. Tatrami dzielimy się z naszymi Słowackimi sąsiadami (do których należy prawie 80% tych gór). Na terenie obu państw działa Tatrzański Park Narodowy.

Najwyższy szczyt Tatr to Gierlach (nie mylcie z Giewontem) i ma wysokość 2654 m. n. p. m., ale należy do Słowacji. Natomiast najwyższym szczytem na Polskiej części są oczywiście Rysy, mierzące 2499 m. n. p. m.

Tatry są wyjątkowe z wielu względów. Z pewnością ważne są flora i fauna tych gór. Rośliny, które tam wstępują nie są spotykane nigdzie indziej. Naukowcy wyróżniają 200 takich gatunków roślin. Są to na przykład: tojad, szarotka, szafran, goryczka. Występuje tam także piętrowy układ roślinności, co oznacza, że na każdym takim piętrze (zależnym od wysokości) spotkamy inną roślinność. Świat zwierzęcy także jest bardzo ciekawy. W Tatrach spotkamy między innymi sarny, borsuki, jelenie, niedźwiedzie, cietrzewie, a także żmije, salamandry, kozice i świstaki.

W Tatrach nie brakuje miejsc, w których nacieszyć się można ciszą i spokojem. Oczywiście, są także bardzo znane i bardzo lubiane przez turystów miejsca, jak na przykład Dolina Kościeliska czy Morskie Oko, ale osoba chcąca w spokoju cieszyć się przyrodą z pewnością znajdzie szlak dla siebie. Rocznie Tatry w Polsce odwiedza około 3 milionów osób, więc może to okazać się dość trudne, uwierzcie jednak, że jest to warte zachodu. Te góry naprawdę mają bardzo dużo do zaoferowania.

Tatry usłane są szlakami turystycznymi. Po Polskiej stronie ich długość wynosi około 270 km, a po Słowackiej to około 650 km. Chodząc po górach warto zwrócić uwagę na swoje bezpieczeństwo. Nie należy zbaczać ze szlaków, wychodzić w wysokie góry bez przygotowania i odpowiedniego sprzętu. Warto także przed wyjściem sprawdzić pogodę. Niestety Tatry bywają kapryśnie, a pogoda tam szybko się zmienia. Zapisanie w telefonie (oczywiście w pełni naładowanym) numeru telefonu do Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego też może się przydać.

Będąc w Tatrach koniecznie podziwiajcie nie tylko majestatyczne i tajemnicze góry, ale zawieście też oko na kulturze góralskiej, która jest nierozerwanie związana z tym rejonem.

Uwierzcie, że w Tatrach każdy znajdzie coś dla siebie, dlatego polecamy to miejsce każdemu.