Mini seria – Wokół Natury – Puszcza Białowieska
Witamy w kolejnym wpisie poświęconym mini serii „Wokół Natury”. Zapraszamy dzisiaj na wędrówkę po Puszczy Białowieskiej. Postaramy się odkryć jej największe tajemnice.
Puszcza Białowieska jest chyba najsłynniejszym miejscem w Polsce, które można uznać za bliskie naturze. Znajduje się na Podlasiu, niedaleko takich większych miast jak Bielsk Podlaski i Białystok, tuż obok granicy z Białorusią. Miejsce to kojarzone jest głownie z żubrami, które od wieków zamieszkują tamte tereny, żyjąc w całkowitej wolności. Dzięki temu tworzą największą populację wolnożyjących żubrów na świecie. Nigdzie indziej nie znajdziemy takiego miejsca jak tam. Warto jednak pamiętać, że Puszcza Białowieska ma wiele więcej do zaoferowania niż tylko ten jeden gatunek…
Puszczę Białowieską można uznać za unikat przede wszystkim przez fakt, że jest to ostatni pierwotny las Europy. Ma ponad 150 tysięcy hektarów, przy czym większa jej część znajduje się a terenie Białorusi (87,5 hektara). Na jej terenie istnieje Białowieski Park Narodowy, który jest najstarszym Parkiem Narodowym w Polsce, co znaczy, że już parędziesiąt lat temu zdawano sobie sprawę z niezwykłości tego miejsca i jego bogactwa.
Jak już wspominaliśmy Puszcza Białowieska może pochwalić się nie tylko żubrami, ale także innymi rzadkimi zwierzętami i roślinami. Dla przykładu, ze zwierząt żyjących w Parku można wymienić: łosie, rysie, wilki, gronostaje, zające, tchórze, łasice, bobry, ryjówki, nietoperze, niedźwiedzie, żbiki, dzięcioły, orliki, traszki, jaszczurki, żółwie, ale też liczne bezkręgowce. Flora Puszczy Białowieskiej także jest niezwykle bogata. Występują w niej około 1000 różnych gatunków. To wszystko czyni to miejsce niezwykłym.
W ścisłym rezerwacie działania podejmowane przez człowieka są bardzo znikome. Dzięki temu przyrodnicy mają okazję obserwować procesy i organizmy, które przez zbyt dużą aktywność i ingerencję człowieka w środowiska leśne nie występują już nigdzie indziej i ich obserwacja nie jest możliwa. Nigdzie indziej nie spotkamy takiej bioróżnorodności jak na terenie Puszczy Białowieskiej.
Inwestycja nie tylko w ochronę przyrody (co jest głównym celem Parku Narodowego), ale także w infrastrukturę turystyczną przyciąga tam co roku tysiące turystów. Można tam zwiedzić Muzeum Przyrodniczo-Leśne, Rezerwat Pokazowy Żubrów oraz Park Pałacowy.
Na terenie Puszczy Białowieskiej zwiedzanie jest możliwe dzięki infrastrukturze ścieżek i szlaków turystycznych. Na terenie parku jest ich pięć. Każdy z nich ma inną długość i ukazuje inne walory Puszczy. Poza tym jest także ścieżka edukacyjna. Park również można poznać jadąc na rowerze. Dla zwiedzających udostępnione są dwie ścieżki rowerowe. Pamiętaj by podczas zwiedzania trzymać się wytyczonych szlaków. Stworzono także punkty widokowe i miejsca do odpoczynku, co ma pozwolić na bezpieczne zwiedzanie Parku.
Puszcza Białowieska ze względu na swój wiek i rozmiar, dzikość i pierwotność tamtejszej przyrody z pewnością jest miejscem niezwykłym, które każdy miłośnik przyrody powinien choć raz odwiedzić.